SHBA do ti japin OBSH aq kontribute sa dhe Kina…

0

Qeveria e Presidentit amerikan Donald Trump pritet të rivendosë pjesërisht fondet për Organizatën Botërore të Shëndetit (WHO), raportoi Fox News të premten në mbrëmje, duke përmendur një projekt-letër drejtuar menaxhmentit.

Administrata Trump “do të pranojë të paguajë atë që Kina paguan në kontribute të vlerësuara” për WHO, raportoi Fox News, duke cituar letrën.

Presidenti Trump ka pezulluar kontributin e SHBA në OBSH më 14 prill, duke akuzuar organin ndërkombëtar se promovon “dezinformimin” e Kinës në lidhje me shpërthimin e pandemisë së koronavirusit dhe duke vënë në dukje se qeveria e tij do të fillojë një vlerësim të WHO. Zyrtarët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë kanë mohuar pretendimet, ndërsa Kina ka këmbëngulur që ajo është transparente dhe e hapur.

Shtetet e Bashkuara ishin kontribuesi më e madhe në OBSH. Nëse Shtetet e Bashkuara paguajnë kontributin e Kinës, sipas raportit Fox, niveli i ri i financimit për organizatën nga Uashingtoni do të arrijë në rreth një të dhjetën e shumës së mëparshme, e cila arriti në rreth 400 milion dollarë në vit. Kina i paguan OBSH rreth 40 milionë dollarë kontribute.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.