SHBA do të tërheqë rreth 12,000 trupa nga Gjermania, gati gjysma e tyre do qëndrojë në Evropë

0

Ushtria amerikane zbuloi të mërkurën planet për të tërhequr rreth 12,000 trupa nga Gjermania, në rrjedhën e mosmarrëveshjes së gjatë të Presidentit Donald Trump me Berlin, por tha se do t’i mbajë gati gjysmën e atyre forcave në Evropë.

Trump njoftoi qëllimin e tij muajin e kaluar për të shkurtuar me rreth një të tretën kontigjentin e trupave amerikane prej 36,000 forca amerikane në Gjermani, duke fajësuar aleatin e ngushtë të SH.B.A.-së për dështimin në përmbushjen e objektivit të shpenzimeve për mbrojtjen e NATO-s dhe duke e akuzuar atë për përfitim të padrejtë në tregëti ndaj Shteteve të Bashkuara.

“Ne nuk duam të jemi më zemërgjërë” u tha Trump gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën në lidhje me vendimin. “Ne jemi duke zvogëluar forcën atje sepse ata nuk po paguajnë faturat e tyre, është shumë e thjeshtë”

Sekretari i Mbrojtjes Mark Esper nuk e portretizoi tërheqjen në këto terma dhe tha se plani i ushtrisë do të parandalojë që lëvizjet e trupave të minojnë NATO-n dhe përpjekjet e saj për të penguar ndërhyrjen ruse, pas aneksimit nga ana e Moskës në vitin 2014 të Gadishullit të Krimesë.

Esper tha që disa trupa amerikane do të ripozicionohen në rajonin e Detit të Zi dhe disa mund të vendosnen përkohësisht në Balltik.

Forcat e tjera që largoheshin nga Gjermania do të stacionohen përgjithmonë në Itali dhe selia evropiane e ushtrisë amerikane do të zhvendosej nga Stuttgart, Gjermani, në Belgjikë.

Në total, vetëm nën 6,000 trupa nga 12,000 qe largohen nga Gjermania pritet të qëndrojnë në Evropë. Shumë nga forcat e tjera nuk do të kthehen në Shtetet e Bashkuara, por do të lëvizin në Evropë për vendosje të përkohshme.

“Unë po ju them se kjo do të arrijë atë që presidenti tha në lidhje me vendimin tonë për një numër më të pakët të trupave në Evropë, dhe ato do përmbushin objektivat e tjerë që përshkrova përsa i përket pjesës strategjike,” tha Esper.

Zyrtarët amerikanë theksuan se vetëm një numër relativisht i vogël i njësive të përparuara do të lëvizin së shpejti. Pjesa tjetër e lëvizjeve të trupave do të duhen vite për tu kryer plotësisht, pjesërisht duke marrë parasysh miliarda dollarë në kosto shtesë.

Megjithatë, lëvizjet jashtë Gjermanisë paraqesin një qortim të jashtëzakonshëm ndaj një prej aleatëve më të afërt ushtarakë amerikanë dhe partnerëve tregtarë, ndërsa dy përfitues, Italia dhe Belgjika, janë anëtare të aleancës me shpenzime të ulëta, sipas të dhënave të NATO-s.

Norbert Roettgen, kryetari i komitetit të punëve të jashtme të parlamentit gjerman dhe një aleat i Kancelarit Angela Merkel, tha që tërheqja e trupave nga Gjermania “do të dobësojë aleancën (NATO)”.

Por Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg pati një ton të qetë në një deklaratë, duke thënë se aleatët ishin njoftuar nga Shtetet e Bashkuara. 

Presidenti Lituanisë Gitanas Nauseda i tha Reuters se vendi i tij ishte gati të pranonte më shumë ushtarë amerikanë.

“Unë vlerësoj me shumë favorizim lajmet që SH.B.A. përmendi mundësinë e lëvizjes së disa trupave në vendet e Balltikut,” tha Nauseda.

Senatori republikan amerikan Mitt Romney, i cili ka qenë kritik ndaj Trump, tha se plani për të larguar trupat nga Gjermania ishte një “gabim i rëndë”. “Isshtë një shuplakë në fytyrë tek një mik dhe aleat,” tha Romney në një deklaratë.

Nëse ai zgjidhet president në nëntor, Demokrati Joe Biden do të rishikojë vendimin për të tërhequr trupat nga Gjermania, i tha një ndihmës i lartë i Biden në fillim të këtij muaji.

Që nga Lufta e Dytë Botërore, ushtria amerikane e ka konsideruar Gjermaninë si një nga vendet më strategjike të saj jashtë vendit, dhe shërben si një qendër kritike logjistike për lëvizjet e trupave jo vetëm brenda Evropës, por edhe në Lindjen e Mesme, Afrikë dhe më gjerë.

Pas rënies së Murit të Berlinit në 1989, megjithatë, numri i trupave amerikane në Gjermani është zvogëluar në mënyrë të vazhdueshme nga rreth 200,000 që ka qenë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.