SHBA do të sfidojë juridiksionin e Gjykatës Botërore në çështjen e sanksioneve ndaj Iranit

0

Avokatët e Shteteve të Bashkuara pritet të hënën të refuzojnë juridiksionin e gjykatës më të lartë të KB për të zgjidhur çështjen e ngritur nga Irani që kërkon heqjen e sanksioneve të SH.B.A. kundër Teheranit.

Irani çoi padinë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ), e njohur gjithashtu si Gjykata Botërore, në 2018, duke kërkuar që gjykata të urdhërojë Uashingtonin të heqë sanksionet kundër Iranit sepse ato shkelin një traktat të vjetër miqësie.

Uashingtoni ka pohuar se qëllimi i vërtetë i padisë ligjore të Iranit është të rivendosë një pakt bërthamor të vitit 2015, të kundërshtuar nga administrata e Presidentit Donald Trump.

Teherani argumenton se sanksionet, të vendosura nga Uashingtoni kur braktisi paktin e vitit 2015 dhe që synonte parandalimin e Teheranit për zhvillimin e armëve bërthamore, shkelin “Traktatin e Mirëdashjes” të tyre të vitit 1955, ose marrëveshjen dypalëshe të miqësisë.

Seancat dëgjimore këtë javë në Hagë do të merren vetëm me çështjen paraprake nëse gjykata ka juridiksion për të dëgjuar mosmarrëveshjen.

Në një rast të mëparshëm që përfshinte pasuritë iraniane të ngrira nga SH.B.A., Gjykata Botërore vendosi në 2019 që traktati i miqësisë mund të sigurojë një bazë ligjore për thirrjen në gjykatën e lartë të KB në një mosmarrëveshje Iran-SH.B.A.

Në tetor 2018, gjykata urdhëroi SH.B.A.-të të sigurojnë që sanksionet kundër Iranit nuk ndikojnë në ndihmën humanitare ose sigurinë e aviacionit civil.

ICJ është gjykata më e lartë e Kombeve të Bashkuara për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve midis kombeve. Vendimet e tij janë të detyrueshme, por ajo nuk ka fuqi për t’i zbatuar ato, dhe Shtetet e Bashkuara dhe Irani janë të dy midis një grupi vendesh që kanë injoruar vendimet e tij.

Traktati u nënshkrua para revolucionit Islamik të Iranit 1979 dhe përkeqësimit të mprehtë të lidhjeve dypalëshe me Uashingtonin.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.