SH.B.A. padit Maduron e Venezuelës, për ‘narkoterrorizmin’

0

Qeveria amerikane paditi të enjten presidentin e Venezuelës Nicolas Maduro dhe më shumë se një duzinë zyrtarë të tjerë të lartë të Venezuelës me akuzën e “narkos terrorizmit”, përshkallëzimin e fundit të fushatës së presionit të administratës Trump që synonte rrëzimin e liderit socialist.

Departamenti i Shtetit ofroi një shpërblim deri në 15 milion dollarë për informacione që çojnë në arrestimin dhe dënimin e Maduro, vendi i të cilit është konvulsuar nga vite të një krize të thellë ekonomike dhe trazirash politike.

Aktakuza, një veprim i rrallë i SH.B.A.-së kundër një kreu të shtetit të huaj, shënon një fazë të re serioze kundër Maduro nga Uashingtoni në një kohë kur disa zyrtarë amerikanë kanë thënë privatisht se Presidenti Donald Trump është i irrituar me rezultatet e politikës së tij të Venezuelës.

Prokurori i Përgjithshëm William Barr, duke njoftuar akuzat që përfshijnë komplotin narkotik, korrupsion dhe trafik droge, akuzoi Maduro dhe bashkëpunëtorët e tij për bashkëpunim me një fraksion disident të grupit gueril të kolumbian të demobilizuar, FARC, “për të përmbytur Shtetet e Bashkuara me kokainë”.

“Ndërsa populli Venezuelas vuan, këto mbushin xhepat me paratë e drogës dhe të ardhurat e korrupsionit të tyre,” tha Barr për Maduro dhe të tjerët që ishin paditur.

Ministria e informacionit e Venezuelës nuk u përgjigj menjëherë në një email që kërkonte një koment.

Qeveria amerikane më parë ka ngritur aktakuza penale kundër anëtarëve të familjes dhe rrethit të brendshëm të Maduro. Ai dhe aleatët e tij kanë hedhur poshtë pretendime të tilla si një fushatë njollosje, dhe argumentojnë se Shtetet e Bashkuara janë përgjegjëse për trafikun e drogës, duke pasur parasysh rolin e saj si një konsumator kryesor.

Maduro tashmë është nën sanksionet e SH.B.A.-së dhe ka qenë shënjestra e një përpjekje amerikane që synon ta shtyjë atë nga pushteti. Ai mori detyrën në 2013 pas vdekjes së mentorit të tij Presidentit Hugo Chavez, një armik i fortë i SHBA.

Zyrtarë të tjerë të Venezuelës, aktakuzat e të cilëve u njoftuan të enjten, përfshijnë Ministrin e Mbrojtjes Vladimir Padrino Lopez, liderin e lartë socialist Diosdado Cabello, dhe kryetarin e gjykatës supreme të vendit, Maikel Jose Moreno Perez, i cili u akuzua për pastrim parash. Qeveria amerikane po ofron 10 milion dollarë për informacione që çojnë në arrestimin e Cabello.

Shtetet e Bashkuara dhe dhjetëra vende të tjera e kanë njohur liderin e opozitës Juan Guaido si presidentin legjitim të Venezuelës, në lidhje me rizgjedhjen e Maduro për vitin 2018 si një turp. Por Maduro ka mbetur në pushtet, i mbështetur nga ushtria e vendit dhe nga Rusia, Kina dhe Kuba.

Zyrtarët amerikanë kanë akuzuar prej kohësh Maduron dhe bashkëpunëtorët e tij se janë duke drejtuar një “shtet narkotik”, duke thënë se ata kanë përdorur të ardhura nga drogërat e transferuara nga Kolumbia fqinje për të kompensuar të ardhurat e humbura nga sektori i naftës Venezuelës i goditur nga sanksione të rënda nga Shtetet e Bashkuara.

‘COCAINE DEPLOYED AS AS WEAPON’

Aktakuzat u ngritën në New York, Florida dhe Washington.

Maduro dhe aleatët e tij më të afërt drejtuan një “partneritet narko-terrorizëm me FARC për 20 vitet e fundit”, deklaroi Geoffrey Berman, Prokurori i Sh.B.A.-së për Qarkun Jugor të Nju Jorkut, i cili tha se presidenti Venezuelës “vendosi kokainë me qëllim si armë . “

“Shtrirja dhe madhësia e trafikimit të drogave të pretenduara u bë e mundur vetëm sepse Maduro dhe të tjerët korruptuan institucionet e Venezuelës dhe siguruan mbrojtje politike dhe ushtarake për krimet e shfrenuara të narkoturizmit të përshkruara në akuzat tona,” shtoi ai.

Avokatja e SHBA për Rajonin Jugor të Florida, Ariana Fajardo Orshan, tha që ajo sheh çdo ditë shenja të parave të pastruara të zyrtarëve Venezuelës në të gjithë zonën e saj, nga jahte të zbukuruara deri në vila miliona dollarësh.

“Kjo festë po merr fund,” tha ajo.

I pyetur nëse qeveria amerikane po mendonte gjithashtu caktimin e Venezuelës një sponsor shtetëror të terrorizmit, i cili mbart sanksione të mëtejshme, Barr tha: “është me të vërtetë një tjetër hap, kështu që unë me të vërtetë nuk kam çfarë të them tani.

CNN, duke përmendur burime të njohura me situatën, raportoi më herët se Venezuela pritej të futej në listën e zezë, të enjten. Por një zyrtar amerikan i tha Reuters një veprim i tillë nuk ishte i mundshëm.

Akuzat e së enjtes përmbajnë një dënim maksimal deri në burgim të përjetshëm. I pyetur nëse qeveria amerikane dëshiron të kapë Maduro të vdekur apo të gjallë, Barr tha: “Ne duam që ai të kapet në mënyrë që ai të përballet me drejtësinë në gjykatën amerikane.”

Barr tha se administrata “pret që përfundimisht të fitojë kujdestarinë e këtyre të pandehurve” dhe do të eksplorojë të gjitha opsionet. Por ai nuk ofroi asnjë tregues se si autoritetet amerikane besojnë se ata mund të marrin në duart e tyre Maduron, i cili ka duruar më shumë se një vit presion të rëndë ndërkombëtar dhe përsëri protesta në rrugë, ndërsa ekonomia e anëtarit të OPEC ka vazhduar të rrënohet.

Udhëtimi ndërkombëtar i Maduro mund të jetë i kufizuar, duke pasur parasysh që Uashingtoni do të jetë në gjendje të kërkojë që ai të dorëzohej nëse ai viziton një vend që ka një traktat ekstradimi me Shtetet e Bashkuara. Autoritetet amerikane gjithashtu mund të ngrijnë çdo pasuri që ai ka në Shtetet e Bashkuara, megjithëse masa të tillë konsiderohen të pamundura.

Departamenti i Drejtësisë tha se që të paktën nga viti 1999, Maduro, së bashku me Cabello dhe të tjerët, “vepruan si drejtues dhe menaxherë të ‘Cartel of the Suns.” “Emri, siç thoshte, i referohet shenjave të diellit të ngjitura në uniformat e zyrtarë të nivelit të lartë ushtarak Venezuelës.

Një aktakuzë akuzoi Padrino, i cili mban gradën e gjeneralit, për përdorimin e kontrollit të tij mbi ushtrinë e Venezuelës për të lehtësuar fluturimet e kokainës në Shtetet e Bashkuara.

Nënkryetari i Venezuelës Tareck el-Aissami, i cili tashmë u përball me sanksionet e SHBA për trafik të dyshuar të drogës, u akuzua për shmangien e sanksioneve amerikane.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.