Sh.B.A mund të bëhet ‘epiqendra tjetër e virusit’ India futet në karantinë, recesioni global afrohet…

0

Shtetet e Bashkuara mund të bëhen epiqendra globale e pandemisë së koronavirusit, tha Organizata Botërore e Shëndetit të martën, pasi India njoftoi një mbyllje të plotë 24-orëshe në shkallë vendi, në vendin e dytë më të populluar në botë.

India u bashkua me radhët e Britanisë dhe vendeve të tjera duke u izoluar për të mbajtur të izoluar virusin ndërsa aktiviteti i biznesit u rrëzua nga Japonia në Shtetet e Bashkuara me një ritëm rekord në mars.

Koronavirusi shumë ngjitës ka bërë që të gjitha rajonet të vendosen në karantinë. Në disa vende ushtaria është duke patrulluar në rrugë për të mbajtur konsumatorët dhe punëtorët në ambiente të mbyllura, duke ndalur shërbimet dhe prodhimin dhe duke garantuar zinxhirët e furnizimit.

“Kriza globale e shëndetit po kthehet shpejt në një recesion global, pasi ekziston një tension i qartë midis parandalimit të infeksioneve dhe shkatërrimit të ekonomisë,” tha Edoardo Campanella, një ekonomist në UniCredit Bank në Milano.

Por Wall Street u drodh nga uljet tre-vjeçare ndërsa investitorët mbështesin shpresat e tyre në senatin amerikan për të kaluar një faturë stimulimi prej 2 trilion dollarësh.

Rastet e konfirmuara të koronavirusëve në të gjithë botën tejkaluan 377,000 në 194 vende dhe territore që nga fillimi i së martës, sipas një raporti të Reuters, më shumë se 16.500 prej tyre fatale.

Në Gjenevë, zëdhënësi i OBSH Margaret Harris tha që infeksionet në Shtetet e Bashkuara ishin rritur shumë.

Gjatë 24 orëve të mëparshme, 85 përqind e rasteve të reja ishin në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara, dhe prej tyre, 40 përqind ishin në Shtetet e Bashkuara.

Që nga e hëna, virusi kishte infektuar më shumë se 42,000 njerëz atje, duke vrarë të paktën 559.

I pyetur nëse Shtetet e Bashkuara mund të bëhen epiqendra e re, Harris tha: “Tani ne po shohim një përshpejtim shumë të madh në raste në SH.B.A. kështu që mendohet ta ketë atë potencial.”

Disa zyrtarë shtetërorë dhe vendorë të SH.B.A.-së kanë refuzuar mungesën e një veprimi të koordinuar federal, duke thënë se duke lejuar lokalitetet të veprojnë vetë, i ka vënë ata në konkurrencë për furnizime.

Presidenti Donald Trump e pranoi vështirësinë.

“Tregu botëror për maska ​​për fytyrën dhe ventilatorët është i çmendur. Ne po i ndihmojmë shtetet të marrin pajisje, por nuk është e lehtë, “theksoi ai në tweet.

Kryeministri indian Narendra Modi tha të martën se qeveria do të vendosë një bllokim mbarëkombëtar nga mesnata për 21 ditë.

Studiuesit e shëndetit kanë paralajmëruar se më shumë se një milion njerëz në Indi mund të infektohen me koronavirus deri në mes të majit, duke bërë që qeveria të mbyllë të gjitha udhëtimet ajrore dhe trenat, bizneset dhe shkollat.

Të martën, Modi, udhëheqësi i demokracisë më të madhe në botë, shkoi më tej, duke thënë se askush nuk do të lejohej të linte shtëpitë e tyre.

“E vetmja mënyrë për të shpëtuar veten nga koronavirusi është nëse nuk largohemi nga shtëpitë tona, çfarëdo që të ndodhë, ne qëndrojmë në shtëpi,” tha Modi.

India deri më tani ka raportuar 482 raste të konfirmuara të koronavirusit dhe nëntë vdekjeve.

ORGANIZUESIT E LOJRAVE OLIMPIKE

Organizatorët e Lojërave Olimpike dhe qeveria japoneze kishin shpresuar se ngjarja më e madhe sportive në botë mund të ecte përpara, por më në fund iu përkulën të pashmangshmes për ta bërë Tokyo 2020 viktimën më të fundit dhe më të madhe të një kalendari të shkatërruar sportiv.

Pas një telefonate me presidentin e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) Thomas Bach, kryeministri i Japonisë Shinzo Abe tha se aktiviteti do të planifikohej për verën e vitit 2021 si provë e fitores ndaj koronavirusit.

Ishte hera e parë në historinë 124-vjeçare të Lojërave Olimpike që ato ishin shtyrë, megjithëse u anuluan plotësisht tri herë gjatë dy luftërave botërore të shekullit të 20-të.

Nga 10 vendet e para për nga numri i rasteve, Italia ka raportuar shkallën më të lartë të vdekshmërisë, me rreth 10%, dhe të paktën pjesërisht pasqyron popullsinë e saj më të vjetër në moshë. Shkalla e vdekshmërisë në nivel global, raporti i vdekjeve ndaj infeksioneve të konfirmuara, është rreth 4.3%, megjithëse shifrat kombëtare mund të ndryshojnë shumë në varësi të testimit.

Britania, besohet nga ekspertët të jetë rreth dy javë prapa Italisë në ciklin e shpërthimit, të martën filloi frenimin i paprecedent i lëvizjes në kohë paqeje pasi kryeministri Boris Johnson urdhëroi vendin të qëndronte në shtëpi.

Rrugët e kryeqytetit ishin të qeta pasi të gjitha dyqanet, por jo thelbësoret, u mbyllën dhe njerëzit shkonin në punë vetëm në se ishte e pashmangshme.

Johnson i kishte rezistuar presionit për të imponuar një bllokim të plotë ashtu siç kishin vepruar vendet e tjera evropiane, por ishte detyruar të ndryshonte zgjidhje pasi parashikimet treguan se sistemi shëndetësor mund të mbingarkohej.

Ndërkohë, provinca Hubei e Kinës, qendra origjinale e shpërthimit, do të hapë kufijtë që njerëzit që duan mund të largohen nga zona, por rajone të tjera do të forcojnë kontrollet pasi rastet e reja dyfishohen për shkak të infeksioneve të importuara.

Kryeqyteti krahinor Wuhan, i cili ka qenë në mbyllje totale që nga 23 janari, do të heqë kufizimet e udhëtimit të tij në 8 prill.

Sidoqoftë, rreziku nga infeksionet jashtë shtetit duket se është në rritje, duke shkaktuar ekzaminim më të ashpër dhe masa karantine në qytete të tilla si kryeqyteti Pekin.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.