Sh.B.A miraton testin e parë të zbulimit të koronavirusit në shtëpi

0

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka miratuar, duke përdorur procedurat e urgjencës, testin e parë molekular për të zbuluar koronavirusin, i cili mund të bëhet në shtëpi.

Testi, i krijuar nga ndërmarrja amerikane Laboratori Corporation (LabCorp), lejon përdoruesin të mbledhë një mostër nga hunda e tij me një shtupë të veçantë. Mostra duhet t’i dërgohet kompanisë në një paketë të izoluar speciale të përfshirë në “kompletin” e provës, në mënyrë që të ndjekë testin laboratorik.

Testi do të jetë në dispozicion brenda disa javësh dhe ka për qëllim kryesisht për ata që kanë simptoma të dyshimta të sëmundjes dhe duan të sigurohen që kanë sëmundje Covid-19, për ata që janë më të rrezikuar për shkak të sëmundjeve themelore dhe për ata që janë në rrezik për shkak të profesioneve të tilla si mjekët dhe infermierët. më shumë për t’u ekspozuar në koronavirusi.

Kompania konfirmoi, sipas New York Times, se testi në shtëpi është po aq i sigurt dhe i saktë sa testet e kryera nga ekspertë, ndërsa vlerësoi se do të zvogëlojë kërkesën për maska. “Tani ekziston një mundësi e përshtatshme dhe e besueshme për mbledhjen e mostrave me komoditetin dhe sigurinë e shtëpisë së të gjithëve,” tha një zëdhënës i FDA.

Testi do të kushtojë 119 dollarë dhe do të mbulohet nga fondet e sigurimeve në Shtetet e Bashkuara.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.