Senati amerikan kalon faturën 2 trilion dollarë për krizën e koronavirus…

0

Senati amerikan të mërkurën mbështeti njëzëri një faturë prej 2 trilion dollarësh që synon të ndihmojë punëtorët e papunë dhe industritë e dëmtuar nga epidemia e koronavirusit, si dhe të sigurojë miliarda dollarë për të blerë pajisje mjekësore të nevojshme urgjentisht.

Pas bisedimeve të hidhura, Senati i ndarë u bashkua dhe miratoi projektligjin me një votim 96-0, i cili dërgoi paketën e stimulimit masiv në Dhomën e Përfaqësuesve për votim të premten.

Presidenti Donald Trump, ndihmësit e tij më të mirë ndihmuan në negociimin e masës dypartiake, premtoi ta nënshkruajë atë në ligj sapo të arrijë në tryezën e tij. “Unë do ta nënshkruaj menjëherë,” u tha Trump gazetarëve të mërkurën.

Paketa e shpëtimit – e cila do të ishte më e madhja e kaluar ndonjëherë nga Kongresi – përfshin një fond prej 500 miliardë dollarësh për të ndihmuar industritë e goditura dhe në vështirësi dhe një shumë të krahasueshme për pagesa të drejtpërdrejta deri në 3000 dollarë për miliona familje amerikane.

Legjislacioni gjithashtu do të sigurojë 350 miliardë dollarë për kredi të biznesit të vogël, 250 miliardë dollarë për ndihmë të zvogëluar papunësinë dhe të paktën 100 miliardë dollarë për spitalet dhe sistemet shëndetësore.

Drejtuesit e senatit vunë në dukje natyrën historike të sfidës së paraqitur nga koronavirus, të cilin udhëheqësi i pakicës së Senatit Demokratik Chuck Schumer e quajti “një sëmundje të çuditshme dhe të keqe”.

Paketa ka për qëllim të përmbytë ekonominë me para në përpjekje për të penguar ndikimin e një epidemie intensive që ka vrarë më shumë se 900 njerëz në Shtetet e Bashkuara dhe të infektuar të paktën 60,000.

Vetëm dy kombe të tjera, Kina dhe Italia, kanë më shumë raste të koronaviruseve dhe Organizata Botërore e Shëndetit ka paralajmëruar që Shtetet e Bashkuara të Amerikës duket se janë gati të bëhen epiqendra e pandemisë globale të koronavirusit.

Ndihmësit e lartë të Trump dhe senatorët e vjetër nga të dy palët njoftuan se kishin rënë dakord për projekt-ligjin e paparë të stimulimit në orët e para të së mërkurës pas pesë ditësh bisedimesh.

Por ajo u vonua nga kritikat nga e djathta dhe e majta të mërkurën, duke nxitur votimin përfundimtar për kalimin gati një ditë të plotë.

Disa senatorë republikanë kishin insistuar që projekt-ligji duhej të ndryshohej për të siguruar që punëtorët e pushuar nuk do të paguheshin më shumë në përfitime të papunësisë sesa ata fituan në punë. Sidoqoftë, një ndryshim që do të ndryshonte provizionin e papunësisë dështoi pak para se Senati të aprovonte masën.

Kishte kritika ndaj projektligjit nga krahu më përparimtar i Shtëpisë së udhëhequr nga Demokratët. Përfaqësuesja Alexandria Ocasio-Cortez e quajti atë “një dhuratë historike të korporatave” .

Sidoqoftë, udhëheqësit e Dhomës shpresonin se projektligji do të kalonte me votim një zëri të premten, pa asnjë përfaqësues që të kthehej në Uashington. Sjellja e më shumë se 400 ligjvënësve nga aq larg si Hawaii dhe Alaska do të ishte e vështirë sepse disa janë në vetë-karantinë dhe disa shtete kanë lëshuar urdhra për qëndrimin në shtëpi.

Kryetarja e dhomës Nancy Pelosi tha që shpresonte që projektligji të kalojë shpejt, dhe se Kongresi do të miratojë legjislacion të mëtejshëm nëse është e nevojshme për të lehtësuar krizën që po shkon përpara.

Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo kishte kritikuar projektligjin, duke thënë se 3.8 miliardë dollarë të alokuara për shtetin e tij nuk do të mbulonin të ardhurat nga taksat që do të humbin nga aktiviteti i zvogëluar ekonomik. New York përbën afërsisht gjysmën e të gjitha rasteve të koronavirusit amerikan.

Pelosi shprehu simpati, por dëshironte që paketa e shpëtimit të vazhdonte më tej. “Ne (Kongresi) duhet të bëjmë më shumë, por kjo nuk do të ishte arsye për të ndaluar këtë hap që po ndërmarrim,” i tha ajo CNN.

Paketa stimuluese pason dy të tjerë që u bënë ligj në fillim të këtij muaji. Paratë në fjalë arrijnë në gati gjysmën e 4.7 trilion dollarëve që qeveria amerikane harxhon çdo vit.

Investitorët u gëzuan nga lajmet për marrëveshjen. Në Wall Street, reperi S&P 500 .SPX u mblodh për një ditë të dytë pozitive, duke mbyllur 1.15%.

“Kombi ynë padyshim po kalon një lloj krize që është plotësisht e paparë në kujtesën e gjallë,” tha udhëheqësi i shumicës republikane Mitch McConnell pak para votimit për kalimin.

McConnell gjithashtu njoftoi se, pas miratimit të projekt-ligjit, Senati do të linte Uashingtonin dhe do të ishte në pushim të paktën deri më 20 prill.

Një senator tjetër republikan, Rand Paul, njoftoi të dielën se ishte testuar pozitivisht për sëmundjen, dhe një pjesë e vogël e të tjerëve janë vetë-karantinuar pasi u ekspozuan Palit ose të tjerëve që e kanë pasur atë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.