Sekuestrohet pranë kufirit Turqi-Greqi një bibël 500 vjeçare…

0

Forcat turke të sigurisë kapën dy Bibla, mbi 500-vjeçare, në provincën veriperëndimore të Edirne.

Dy dorëshkrimet e shkruara me dorë janë zbuluar në një kuti këpucësh në një makinë që shkonte drejt kufirit turko-grek. Tre të dyshuar u arrestuan në lidhje me ngjarjen.

Artifaktet historike më pas u dorëzuan në Drejtorinë e Muzeut Edirne, ku do të ekzaminohen më tej.

Mijëra operacione kundër kontrabandës kryhen çdo vit në të gjithë Turqinë për të ndaluar shitjen e paligjshme të objekteve historike dhe për të mbrojtur trashëgiminë e pasur kulturore të vendit.

Mbajtja e objekteve është thelbësore për një vend që është shtëpi i rreth 3,000 qyteteve antike nga 42 civilizime dhe ku industria e turizmit e cila mbështetet në trashëgiminë e saj të pasur historike për të tërhequr miliona vizitorë të huaj çdo vit.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.