Rusia dhe Arabia Saudite shikojnë për shkurtime edhe më të mëdha të prodhimit të naftës

0

Rusia dhe Arabia Saudite mund të jenë të gatshme të miratojnë ulje më të thella të prodhimit të naftës për të stabilizuar çmimet, thanë ministrat e energjisë të dy vendeve në një deklaratë të përbashkët.

Të dy “do të vazhdojnë të vëzhgojnë nga afër tregun e naftës dhe janë të përgatitur të marrin masa të mëtejshme së bashku me OPEC + dhe prodhuesit e tjerë nëse vlerësohen të domosdoshme”, thuhet në deklaratë,  cituar  nga Bloomberg.

Javën e kaluar, OPEC +  ra dakord  të hiqte 9.7 milion bpd naftë nga tregu, me shkurtimet që filluan muajin tjetër dhe mbeten në fuqi deri në fund të qershorit, pas së cilës grupi do të fillojë të rrisë prodhimin gradualisht.

Nga 9.7 milion ppd në maj deri në qershor, shkurtimet do të bien në 7.7 milion ppd për periudhën korrik deri në dhjetor 2020, dhe pastaj më tej në 5.8 milion bpd deri në fund të prillit 2022.

Sidoqoftë, kërkesa ka vazhduar të bjerë ndjeshëm për shkak të pandemisë Covid-19. Konsumi i naftës vetëm në Shtetet e Bashkuara – konsumatori më i madh i naftës në botë, ka rënë për një të tretën, shkruante John Kemp nga Reuters   në kolonën e tij të përjavshme. Edhe pse flitet për rihapjen e ekonomisë, kjo ka të ngjarë të ndodhë gradualisht, si në Evropë, dhe do të kalojë të paktën disa muaj derisa kërkesa të fillojë të rimëkëmbet në çdo mënyrë kuptimplote.

Ndërkohë, stoqet e naftës janë në rritje. Qeveria federale amerikane u raportua që këtë javë, se ishte duke negociuar hapësirën e qiradhënies në Rezervimin Strategjik të Naftës për nëntë ndërmarrje të naftës që nuk kanë më vende për të ruajtur prodhimin e papërpunuar e tyre dhe përkohësisht të papërdorëshme.

Në këtë kontekst, nuk është aspak befasuese që efekti që njoftimi për zvogëlimin e prodhimit OPEC + kishte të bënte me çmimet, me shumicën e tregtarëve që duket se besojnë se kriza nuk ishte aq i thellë, madje edhe me shkurtimet shtesë që do të zbatoheshin nga prodhuesit jo OPEC +. Shifra prej 20 milion ppd është ajo që hidhet qarkullim, si madhësia e uljeve totale, por prapëseprapë, rënia e kërkesës këtë tremujor shihet në rreth  30 milion bpd .

Comments

comments

Share.

About Author

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.