Rusia ashpërson qëndrimin, akuzon SHBA për promovimin e revolucionit në Bjellorusi

0

Protestat masive që nga zgjedhjet e 9 gushtit janë shoqëruar nga akuzat e manipulimit të votave kanë paraqitur kërcënimin më të madh deri më tani për Lukashenkon dhe mbështetja e Kremlinit është bërë jetike për shanset e tij për të zgjatur qeverisjen e tij 26-vjeçare.

Lukashenko udhëtoi të hënën në Rusi për bisedimet e para me Presidentin Vladimir Putin që nga fillimi i krizës, duke u kthyer me një hua 1.5 miliard dollarë për të mbështetur ekonominë e tij të stilin Sovjetik.

Të mërkurën, Sergei Naryshkin, kreu i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme të Rusisë SVR, akuzoi Uashingtonin se po punonte në prapaskenë për të përmbysur Lukashenkon në një grusht shteti. Një nga retorikat më të forta të Moskës mbi krizën.

“Në thelb po flasim për një përpjekje të maskuar dobët për të organizuar një tjetër “revolucion me ngjyra” dhe një grusht shteti anti-kushtetues, qëllimet dhe objektivat e të cilit nuk kanë asnjë lidhje me interesat e qytetarëve Bjellorusë,” u citua ai nga agjensia e lajmeve RIA

Ai akuzoi Uashingtonin për financimin e blogerëve anti-qeveritarë dhe trajnimin e aktivistëve përmes OJQ-ve dhe për mbështetjen e të tjerëve, përfshirë udhëheqësin e opozitës Sviatlana Tsikhanouskaya i cili u largua nga vendi për në Lituani midis dhunës policore.

“Sipas informacionit të SVR, Shtetet e Bashkuara po luajnë një rol kryesor në Bjellorusi,” tha ai.

Rusia ka fajësuar prej kohësh Perëndimin për revolucione të tilla si Revolucioni i Trëndafilave i Gjeorgjisë 2003 dhe Revolucioni Portokalli i Ukrainës 2003-04, në të cilin Rusia tha se Perëndimi mbështeste protestuesit.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu fluturoi në Minsk të mërkurën dhe zhvilloi bisedime me Lukashenkon, i cili tha se i kishte kërkuar Putinit të furnizonte Bjellorusinë me disa lloje armësh.

Ai nuk specifikoi se cilat armë i kishte kërkuar Putinit dhe Kremlini më vonë mohoi Putinin dhe Lukashenko kishin diskutuar furnizimin e Bjellorusisë me armë të reja, njoftoi agjencia e lajmeve TASS.

Rusia dhe Bjellorusia aktualisht po mbajnë stërvitje të përbashkëta ushtarake që do zgjasin deri në fund të shtatorit. Lukashenko tha se të dy vendet duhet të planifikojnë më shumë stërvitje të të këtij lloji.

Moska është një aleate e ngushtë që e sheh Bjellorusinë si një mbrojtës kundër NATO-s dhe një korridor jetësor të eksportit për naftën e saj.

Ministri i Financave Anton Siluanov tha se Rusia do të sigurojë këstin e parë prej 1 miliard dollarë të kredisë së saj në Bjellorusisë deri në fund të vitit dhe do të dorëzojë pjesën e mbetur vitin e ardhshëm.

Kredia, e shprehur në rubla ruse dhe dollarë amerikanë, do të ndihmojë Bjellorusinë dhe kompanitë e saj shtetërore të respektojnë detyrimet e tyre të borxhit dhe të mbështesin stabilitetin financiar, tha Siluanov.

Mbështetja e Moskës për Bjellorusinë vjen pas një marrëdhënie të vështirë personale midis Putinit dhe Lukashenkos, i cili për vite me radhë ka luajtur midis Rusisë dhe Perëndimit për të nxjerrë përfitime politike nga Kremlini.

Duke i bërë jehonë komenteve të Naryshkin, Lukashenko akuzoi Shtetet e Bashkuara për partneritet me Poloninë, Lituaninë, Republikën Çeke dhe Ukrainën për të synuar qeverinë e tij.

“Taktikat e organizatorëve bazoheshin në tekstin klasik amerikan të revolucioneve me ngjyra,” tha ai.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.