Rriten kalimet në Kanalin anglez nga azilkërkuesit

0

Kalimet në kanalin anglez me gomone janë rritur ditët e fundit, pasi kushtet e favorshme të motit dhe mungesa e alternativave kanë çuar refugjatët dhe migrantët në këtë taktikë. Herët në mëngjes të enjten, një ekuipazh i televizionit Sky News ishte në ujërat e qeta të Kanalit dhe filmoi një gomone aq të rëndë sa udhëtarët dukej se ishin ulur në ujë.

“Ne ishim aq afër sa mund t’i dëgjoja ata duke bërtitur,” tha reporteri Andy Hughes. “Për fat të mirë për ta, ndihma që ata kërkuan në mënyrë të dëshpëruar ishte nisur”. Anija e Rojes Bregdetare Britanike që u shfaq u kërkoi atyre që të fiknin motorin e tyre. Brohorimat pasuan pasi udhëtarët kuptuan se ishin në ujërat britanike. Ata hipën në varkën e Rojes Bregdetare, e cila u nis për në vendin ku ishte varka e dytë, me më pak pasagjerë. Një total prej 65 personash u shpëtuan dje nga Kanali anglez. “Ishte një ditë që nuk do ta harroj kurrë”, tha Hughes, ndërsa raporti u mbyll me një plan nga një roje bregdetare i cili po zbriste në fillim një djalë katër vjeçar në brigjet e Britanisë.

Refugjatët dhe migrantët nga Franca që kërkojnë të arrijnë në Britani, në mungesë të një alternativave ligjore, zakonisht kërkojnë mënyra për të udhëtuar me rrugë, shpesh në një kamion. Sidoqoftë, pandemia e koronavirusit ka zvogëluar lëvizjet ndërkufitare, duke zvogëluar shanset për udhëtime të tilla.

Në një zhvillim paralel, Hungaria njoftoi dje se do të mbyllë qendrat e paraburgimit që mban në zonën kufitare me Serbinë, pas një dënimi nga Gjykata Evropiane e Drejtësisë, e cila fliste për heqje të paligjshme të lirisë së personave në to.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.