Rosneft i shet operacionet e Venezuelës kompanisë shtetërore ruse

0

Prodhuesi më i madh i naftës në Rusi, Rosneft ( ROSN.MM ) tha të shtunën se kishte ndërprerë operacionet në Venezuelë dhe i shiti asetet e lidhura me operacionet e tij atje në një kompani pa emër në pronësi të qeverisë Ruse.

Nuk ishte e qartë nëse masa, e njoftuar në një kohë kur çmimet e naftës po lëngojnë rreth 25 dollarë për fuçi, do të ndryshonin shumë në praktikë ose nëse ishte një veprim ligjor për të mbrojtur Rosneft nga sanksionet e SHBA.

Shtetet e Bashkuara në fillim të këtij viti vendosën sanksione ndaj dy filialeve të Rosneft – Rosneft Trading dhe TNK Trading International, një filial i kompanisë me bazë në Zvicër.

Qëllimi ishte për të rritur presionin ndaj gjigantit shtetëror të naftës ruse, për të cilën administrata e presidentit amerikan Donald Trump ka thënë se i dha një shpëtim financiar Presidentit Venezuelës Nicolas Maduro, të cilit Uashingtoni i ka bërë thirrje që të tërhiqet.

Ndryshimi i pronësisë i njoftuar të shtunën do të thotë se çdo sanksion i ardhshëm i SH.B.A.-së mbi operacionet e naftës të kontrolluara nga Rusia në Venezuelë do të synonte drejtpërdrejt qeverinë Ruse.

Rosneft i kontrolluar nga Kremlini ka një numër aksionarësh ndërkombëtarë, përfshirë BP ( BP.L ), e cila zotëron 19,75% në kompani. Duke u tërhequr nga Venezuela dhe duke ia kaluar pasuritë e saj një entiteti në pronësi të Moskës, Rosneft, i kryesuar nga Igor Sechin, një aleat i ngushtë i Presidentit Vladimir Putin, transferon rreziqet që lidhen me operacionet e saj Venezuelës te qeveria ruse.

Departamenti i Shtetit i SH.B.A.-së nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Zëdhënësi i Rosneft, Mikhail Leontiyev i tha Reuters se vendimi për të përfunduar operacionet në Venezuelë kishte për qëllim mbrojtjen e aksionarëve të kompanisë.

“Ne mbrojtëm interesat e aksionerëve tanë dhe e bëmë atë në një mënyrë efektive,” tha Leontiyev. “Dhe kujt i shkojnë rreziqet nuk është çështje për ne. Gjëja kryesore është që rreziqet po na lënë ne. ”

Rosneft nuk do të zbulonte emrin e kompanisë së cilës i kishte shitur operacionet e saj në Venezuelë. Një zëdhënës i qeverisë ruse konfirmoi se kishte blerë operacionet e Rosneft në Venezuelë, por nuk pranoi të thoshte se cila kompani ishte e përfshirë në marrëveshje.

Rosneft tha që aktivet e shitura në Venezuelë përfshijnë ato në ndërmarrjet e përbashkëta të Petromonagas, Petroperija, Boqueron, Petromiranda dhe Petrovictoria, si dhe në kompanitë e shërbimeve të fushës së naftës, operacionet tregtare, tha ai.

Ndërmarrja e naftës venezueliane PDVSA dhe ministria e naftës nuk u përgjigjën menjëherë kërkesave për koment.

Ambasadori rus në Venezuelë, Sergei Melik-Bagdasarov, shkroi në Twitter se marrëveshja do të lejojë që të dy vendet të vazhdojnë të punojnë së bashku.

“Mos u shqetëso! Kjo ka të bëjë me transferimin e pasurive të Rosneft nga Venezuela drejtpërdrejt qeverisë Ruse. Ne do të mbetemi së bashku duke shkuar përpara, “shkroi ai në një Tweet që u ripërsërit nga Maduro.

Rosneft tha që do të merrte një pagesë shlyerjeje në vlerë prej 9,6% të kapitalit të Rosneft.

Uashingtoni ka kohë që ka kërkuar të izolojë qeverinë socialiste Venezuelës ndërsa kërkon të largojë Maduron nga pushteti.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.