Republikanët e SH.B.A. shqetësohen se Kina mund të përdorë TikTok për t’u përzier në zgjedhje

0

Një grup senatorësh të lartë republikanë amerikanë e ngritën presionin ndaj TikTok, duke i kërkuar administratës Trump të vlerësojë kërcënimin që aplikacioni popullor kinez mund të përhapë në zgjedhjet e SH.B.A.

Në një letër të datës së martë, Marco Rubio, Tom Cotton dhe ligjvënës të tjerë cituan censurimin e pretenduar ndaj TikTok, me përmbajtje të ndjeshme, duke përfshirë një video kritike për trajtimin e Kinës ndaj pakicave Ujgure, si dhe përpjekjet e supozuara të Pekinit për të manipuluar diskutimet politike në aplikacionet e mediave sociale.

“Ne jemi shumë të shqetësuar se (Partia Komuniste Kineze) mund të përdorë kontrollin e saj mbi TikTok për të shtrembëruar ose manipuluar bisedat (politike) për të mbjellë mosmarrëveshje midis amerikanëve dhe për të arritur rezultatet e saj të preferuara politike,” shkruajnë ligjvënësit në një letër drejtuar Zyrës së Drejtori i Inteligjencës Kombëtare (ODHI), sekretari i përkohshëm i Departamentit të Sigurisë së Brendshme (DHS) dhe drejtori i Byrosë Federale të Hetimit (FBI).

Një zëdhënës i kompanisë tha që TikTok, megjithëse nuk ishte “apikacion i duhur” për lajme politike, ishte “duke investuar në mënyrë proaktive për të mbrojtur përdoruesit e tij”, dhe duke marrë sugjerime nga përvoja gjatë zgjedhjeve të fundit.

“TikTok tashmë ka një politikë të rreptë kundër dezinformimit dhe ne nuk pranojmë reklama politike,” tha personi, duke shtuar se përmbajtja dhe politikat e moderimit drejtohen nga një ekip me bazë në Kaliforni dhe nuk “ndikohen nga asnjë qeveri e huaj”.

FBI dhe DHS nuk iu përgjigjën kërkesave për koment ndërsa një zyrtar i ODNI konfirmoi pranimin e letrës dhe tha “ne do të përgjigjemi në përputhje me rrethanat”.

TikTok është nën vëzhgimin e administratës Trump pas ashpërsimit të mardhënieve SHBA-Kinë mbi pandeminë dhe masat e Pekinit për të frenuar liritë në Hong Kong. Këtë muaj, Shefi i Shtabit të Shtëpisë së Bardhë Mark Meadows tha se veprimi ishte i menjëhershëm për të adresuar rreziqet e sigurisë kombëtare të paraqitura nga TikTok.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.