Refuzimi i Berlinit për të pranuar eurobonot

0

“Mos solidariteti, mendja e vogël dhe frikacakët” karakterizon refuzimin e qeverisë gjermane për të kërkuar lëshimin e eurobonove, me qëllim kapërcimin e pasojave ekonomike të pandemisë së koronavirusit, shkruan revista gjermane “Der Spiegel”.

Në artikullin kryesor të edicionit të sotëm, revista kujton deklaratën e Kancelares Angela Merkel në vitin 2012, gjatë krizës së Euros: “Për sa kohë që unë jetoj, nuk do të ketë Eurobono” dhe thekson se gjatë Samitit të fundit të BE . Shumë nga drejtuesit e shteteve anëtare morën një refuzim të ri nga Kancelarja në kërkesën e tyre për lëshimin e eurobonoveve. Ministri i Ekonomisë Peter Altmeier kishte folur më parë për një “bisedë fantazmë”.

“Ose udhëheqja gjermane nuk e merr atë që në mënyrë të rastësishme e hedh poshtë ose nuk zgjedh ta realizojë, nga frika se alternativa e krahut të djathtë populist për Gjermaninë (AfD) mund të përfitojë nga propaganda e vet për të ndihmuar fqinjët e saj evropianë. Mbi të gjitha ishte polemika për ndihmën për Greqinë që çoi në krijimin e AfD në 2013, “kujton revista gjermane.

Qeveria e zonjës Merkel, vazhdon revista, në vend që të shpjegojë sinqerisht pse nuk ka asnjë alternativë ndaj Eurobonove në një krizë të tillë, po sugjeron se që ka diçka “të kalbur” në këto bono. Në fund, gjermanët e palodhur do të thirren për t’i paguar ato, sepse italianët supozohet se nuk kanë qenë kurrë të mirë në administrimin e parave. “Kancelarja është drejtuar në këtë retorikë aq shumë herë që çdo lëshim ndaj italianëve dhe spanjollëve do të dukej si një humbje. Ajo nuk duhet ta kishte lejuar që kjo të shkojë deri në këtë pikë, nëse vetëm për një arsye tjetër, qoftë edhe nga dhembshuria dhe solidariteti “, ka shkruar revista, duke iu referuar tragjedisë humanitare me të cilën përballen njerëzit në Itali dhe Spanjë.

Por as udhëheqja e BE nuk i shpëton kritikës së Spiegelit: “BE tani është në një krizë ekzistenciale. Të veprosh si kujdestar i virtytit fiskal në një situatë të tillë është qëndrim i ulët dhe i keq. Mund të duhet të kujtojmë për një moment që ndihmoi në shlyerjen e rindërtimit të Gjermanisë pas Luftës së Dytë Botërore, “tha ai, jo borxhi, por avantazhi i tyre është se ata konsiderohen një investim i sigurt, pasi ato përfshijnë vende të tilla si Gjermania, me aftësi paguese të larta, e cila gjithashtu merr përsipër detyrimet e atyre më të vogla. Kjo do ta bëjë huazimin për Gjermaninë “pak më të shtrenjtë”, nënvizohet, por dukshëm më e lirë për Italinë.

Analisti gjerman paralajmëron gjithashtu se nëse Italisë, Francës dhe Spanjës i bëhet presion të sigurojnë pako për të rritur ekonomitë e tyre, siç është ajo që qeveria gjermane ka njoftuar tashmë, “atëherë do të duhen miliarda në vend të miliardave.” “Dhe nëse Evropianët nuk e dërgojnë menjëherë mesazhin se po punojnë së bashku për t’u marrë me krizën, atëherë populistët, armiqtë e BE-së, do të marrin krahë. dhe do këtë pasojat e Londrës dhe New York. Ashtu si kur Greqia ishte në prag të humnerës, ata rrezikojnë për shembjen e gjithë Eurozonës. Dhe këtë herë ata do të fitojnë, “tha ai, duke shtuar se Italia dhe Spanja janë shumë të mëdha për të shpëtuar me fondet e mjetet ekzistuese, siç është Mekanizmi Evropian i Stabilitetit me 410 miliardë e tij. Qeveria gjermane vazhdon, ka deklaruar se dëshiron të qartësojë rregullat dhe po i drejtohet ECB, duke thënë se mund të blejë obligacione që nuk janë në kërkesë. “Politikanët e Eurozonës shfrytëzuan ECB si vijën e fundit të mbrojtjes tetë vjet më parë, sepse ata ishin shumë frikacakë për të zgjidhur vetëm problemet e tyre.

Në fund të fundit, megjithëkëtë, të gjitha këto propozime janë në thelb një përgjegjësi e madhe, edhe nëse ato nuk quhen eurobono ”, tha revista, duke theksuar se do të ishte më e sinqertë dhe efektive të pajtohesh me propozimin e fundit francez. Eurobono, ose “korona-obligacione”, me kohëzgjatje të kufizuar dhe ndërlidhje me qëllimet e kapërcimit të pandemisë. “Kjo do të dërgonte një mesazh të fortë për tregjet, si dhe për njerëzit e Evropës, se ata nuk kanë braktisur njëri-tjetrin në një kohë me shumë nevojë dhe se Evropa është më shumë sesa thjesht një aleancë e egotistëve dhe më shumë sesa thjesht një arsimim i mirë por një treg i vetëm i ftohtë që ka (ende) dhe përveç kësaj, një monedhë të përbashkët.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.