Referendumi dhe votat rajonale, venë në provë partitë e koalicionit në Itali

0

Italia mban shtatë votime rajonale dhe një referendum kushtetues të dielën dhe të hënën, me një aleancë të partive të djathta që duket e sigurt për të përfituar në kurriz të partnerëve të ndarë të qeverisë.

Fletët e votimit për referendumin do të numërohen së pari të ndjekura nga votat rajonale.

Votimet rajonale do mbahen në Toscana, Puglia, Liguria, Marche, Veneto, Campania dhe Valle d’Aosta, duke përfshirë rreth 36% të 51.56 milion votuesve të Italisë.

Ka gjithashtu zgjedhje për kryetar bashkie në 962 komuna, përfshirë Venecian, Bolzano dhe Reggio Calabria.

Italianët po pyeten nëse duan të zvogëlojnë numrin e ligjvënësve në 400 nga 630 në dhomën e ulët dhe në 200 nga 315 në senat. Masa është mbështetur nga lëvizja bashkë-qeverisëse 5-Yjet dhe ka mbështetje të vakët nga shumica e partive të tjera. Referendumi pritet të kalojë. Nëse jo, rezultati do të përfaqësonte një humbje therëse për 5-Yjet.

5-Yjet thotë se ulja do ti kursejë para taksapaguesve në Itali dhe do të modernizojë proceset parlamentare. Kundërshtarët thonë se kursimet do të jenë minimale dhe paralajmërojnë se shkurtimet do të prishin punën e komisioneve. Nëse referendumi kalon, sistemi zgjedhor do të duhet të rregullohet.

Aktualisht, katër nga rajonet që janë në votim janë drejtuar nga Partia Demokratike e qendrës së majtë (Toskana, Pulia, Marche, Campania) dhe dy nga e djathta (Liguria dhe Veneto). Valle D’Aosta është një rajon autonom me një sistem tjetër partie.

E djathta, e përbërë nga League, Vëllezërit e Italisë dhe Forza Italia, është parashikuar të mbajë nën kontroll rajonet e saj aktuale dhe duket se do ta marrë Marchen me lehtësi. Puglia është anuar nga e djathta, ndërsa PD duhet të mbajë Campania.

Vëmendja më e madhe është përqendruar në Toskana, një bastion tradicional i majtë. Kandidatja veterane e PD është aty aty me Susanna Ceccardi, 33 vjeç, anëtare e partisë së Lidhjes së Matteo Salvinit.

Cilado qoftë rezultati, qeveria kombëtare nuk ka gjasa të bjerë, megjithëse shihet si një rrugëdalje për partitë e koalicionit dhe do të ushtronte presion mbi Kryeministrin Giuseppe Conte për të riorganizuar kabinetin e tij. Nëse PD humbet Toskanën, kreu i partisë Nicola Zingaretti do të vihet nën presionin e brendshëm për të dhënë dorëheqjen.

Në të kundërt, Salvini mund të dobësohej brenda së djathtës nëse Ceccardi nuk arrin të marrë Toskanën dhe kandidatët e paraqitur nga Vëllezërit e Italisë fitojnë në Marche dhe Puglia. Ndihma e fortë për shefin e vjetër të Lidhjes në Veneto, Luca Zaia, gjithashtu do të thotë se Salvini nuk është mbreti i padiskutueshëm i partisë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.