Rama dhe Mitsotaki të vendosur për të zgjidhur çështjet e ‘të kaluarës’

0

“Të zgjidhim shpejt çështjet e pazgjidhura në të kaluarën”…kështu u ra dakord në darkën e punës që kryeministri Edi Rama dhe homologu i tij grek Kyriakos Mitsotakis zhvilluan mbrëmjen e djeshme pjesë e së cilit është edhe çështje e detit! Takimi i mbrëmjes me kryeministrin Mitsotakis, vjen në një moment kur Greqia ka deklaruar se synon të zgjerojë ujërat e saj territoriale në detin Jon deri në 12 milje si edhe ndërprerjes së diskutimeve për shfrytëzimin e zonave ekonomike ekskluzive pas ardhjes së qeverisë së re. Mediat greke kanë zbardhur detaje nga ky takim, ku mësohet se përveç detit është diskutuar dhe për pakicat kombëtare, integrimi i Shqipërisë në BE dhe bashkëpunimi ekonomik mes dy vendeve.

Një darkë për nder të Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, u organizua nga Kyriakos Mitsotakis, me rastin e mbërritjes së tij në Athinë për të marrë pjesë në konferencën e Economist.

Darka me pamje nga Akropoli u ndoq nga Ministri i Punëve të Jashtme, Nikos Dendias.

Sipas informacionit përkatës, të dy kryeministrat patën mundësinë për të diskutuar rrjedhën e marrëdhënieve dypalëshe, si dhe perspektivën evropiane të Shqipërisë “, të cilën Greqia e ka mbështetur me kalimin e kohës, duke respektuar gjithmonë kushtëzimet e Këshillit Evropian “.

Ata shprehën kënaqësinë e tyre për bashkëpunimin e tyre brenda NATO-s.

Përmendje e veçantë u bë për praninë e pakicës Greke në Shqipëri, e cila, siç u theksua, duhet të jetë një urë miqësie dhe bashkëpunimi midis dy popujve, ndërsa theksi u vu në forcimin e marrëdhënieve dypalëshe ekonomike dhe tregtare.

Në të njëjtën kohë, Mitsotakis dhe Rama shprehën kënaqësinë e tyre për integrimin e përkryer të qetë të qytetarëve shqiptarë që jetojnë në Greqi.

Më në fund, ata ranë dakord të punojnë së bashku në mënyrë që të dy vendet të zgjidhin shpejt çështjet që kanë mbetur pezull në të kaluarën në kontekstin dypalësh dhe të lëshojnë potencialin e madh që marrëdhëniet strategjike midis dy vendeve mund të krijojnë.

Vizita e kryeministri shqiptar në Athinë, u parapri në fundjavë nga një takim që ai pati në Turqi me presidentin turk Tayp Erdogan, vendi i të cilit është përfshirë në një përplasje të hapur me Greqinë, pikërisht për ujërat detare që dy vendet ndajnë me njëri tjetrin. Rama ndodhet në kryeqytetin grek për të marrë pjesë në konferencën e përvitshme të organizuar nga Qeveria greke dhe revista “The Economist”.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.