Qeveria në Libinë lindore ka dhënë dorëheqjen

0

Dorëheqja u paraqit të dielën në mbrëmje nga qeveria kalimtare në Libinë lindore, e cila kontrollohet nga Gjenerali Khalifa Haftar, pasi selia e saj në Benghazi u dogj nga protestuesit.

Kryeministri Abdullah al-Thani ka paraqitur dorëheqjen e tij në parlamentin libian, i cili gjithashtu është i vendosur në Bengazi.

Trazirat shpërthyen javën e kaluar në qytete të ndryshme si al-Marj, Samba dhe al-Baida, të cilat kontrollohen nga pala rivale e qeverisë së Tripolit në luftën civile në Libi. Protestuesit protestuan për ndërprerjet e energjisë, mungesat e ushqimit, etj.

Qeveria e Bengazit u dobësua ndjeshëm pasi gjenerali Haftar dështoi të marrë Tripolin disa muaj më parë. Kriza ekonomike në vend është përkeqësuar pas bllokimit të puseve të naftës të Libisë nga ana e Haftar. Negociatat për t’i dhënë fund kësaj bllokade janë duke vazhduar.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.