Qeveria e SHBA-së, ka nënshkruar një marrëveshje për mirëmbajtjen e avionëve luftarakë me Katarin

0

Shtetet e Bashkuar të Amerikës kanë një nga bazat më të mëdha ushtarake në Lindjen e Mesme në Katar.

Të dy vendet kanë rënë dakord që Uashingtoni të presë avionët luftarakë të emirit dhe gjithashtu të zhvilloj sistemin e mbrojtjes në Katar.

Qeveria e SHBA-së, ka nënshkruar një marrëveshje për mirëmbajtjen e avionëve luftarakë me një kosto prej 1.1 miliard $ (950 milionë euro) me Katarin. Departamenti Amerikanë i Shtetit njoftoi të mërkurën nënshkrimin e kontratës.

Marrëveshja mbulon mirëmbajtjen e avionëve ajror F-15 të Katarit dhe ndërtimin e objekteve ushtarake dhe bunkerëve.

Katari është shtëpia e një prej bazave më të mëdha ushtarake amerikane në Lindjen e Mesme. Për rreth katër muaj, marrëdhëniet midis Katarit nga njëra anë dhe Arabisë Saudite, një aleat tjetër të afërt të SHBA në rajon dhe Bahreinit, Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Egjiptit, nga ana tjetër, janë tensionuar.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.