“Pushtimi” i një flote peshkimi kineze në Galapagos

0

Marina ekuadoriane është alarmuar pasi një flotë e madhe kineze peshkimi u vu re rreth 200 milje detare nga Ishujt e Mbrojtur Galapagos. Të paktën 260 anije peshkimi janë aktualisht në ujëra ndërkombëtare dhe disa milje jashtë zonës 188 të përjashtimit detar-milje dhe zonës ekskluzive të shfrytëzimit ekonomik të vendosur nga Ekuadori rreth ishujve të Paqësorit. Galapagos frymëzoi biologun Charles Darwin, “babanë” e teorisë së evolucionit të specieve, pas udhëtimit të tij në arkipelagun e largët në mesin e shekullit të 19-të.

Prania e flotës së peshkimit, e cila përbëhet pothuajse tërësisht nga anije me flamur kinez, kërcënon ekosistemin e brishtë detar të ishujve me dëme të pariparueshme, sipas ish-ministrit të Mjedisit ekuadoras Yolanda Cacabase, duke folur për gazetën britanike The Guardian. “Madhësia e flotiljes dhe agresioni i saj kundër shumë specieve të peshqve dhe gjitarëve detarë përbëjnë një kërcënim të madh për ekuilibrin e ekosistemit të Ishujve Galapagos, i cili u shpall një sit i trashëgimisë botërore të UNESCO-s në 1978”, tha Kakabe.

Anijet kineze të peshkimit lundrojnë çdo vit në Galapagos, 563 milje detare larg bregdetit të Ekuadorit. Megjithatë, flota e këtij viti është më e madhja e regjistruar në tre vitet e fundit. Ish kryetari i bashkisë së Quito, Rokue Sevilla ka thënë se po udhëheq një iniciativë diplomatike që synon heqjen e peshkimit. “Peshkimi i pakontrolluar kinez brenda kufijve të zonës së mbrojtur po ndikon në përpjekjet e Ekuadoras për të mbrojtur jetën detare të Galapagos”, tha ish kryetari i komunës.

Sevilla shtoi se qeveria Quito do të përpiqet të zbatojë marrëveshje ndërkombëtare për mbrojtjen e specieve detare migratore. Parku Detar Galapagos ka një nga përqendrimet më të mëdha sezonale të peshkaqenëve në botë, dhe është një nga vendet më të preferuara të shumimit për peshkaqenë të rrezikuar dhe peshkaqenë.

Marina ekuadoriane është duke monitoruar nga afër lëvizjet e anijeve kineze të peshkimit pas ardhjes së flotës javën e kaluar. Në vitin 2017, Marina Ekuadoriane sekuestroi një anije kineze peshkimi që po peshkonte në zonën e përjashtimit. Fu Yan Wu, pjesë e një flote edhe më të madhe, e cila kishte kapur më shumë se 300 ton specie detare të mbrojtura, duke prerë krahët e peshkaqenëve të rrezikuar dhe duke hedhur trupa peshqish në oqean. Krahët e peshkaqenit kokëçekiç konsiderohen një delikatesë në tregun kinez, duke siguruar qindra dollarë në tregjet kineze të peshkut.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.