Punëtorët e Lombadisë paralajmërojnë greva për mbrojtjen e shëndetit dhe mbylljes së bizneseve…

0

Sindikatat në rajonin e Lombardisë paralajmëruan greva të hënën për të mbrojtur shëndetin e punëtorëve të tyre, duke thënë se një dekret qeverie që mbylli përkohësisht bizneset për shkak të emergjencës së koronavirusit përmbante shumë zbrazësi dhe përjashtime.

Italia ka pësuar shpërthimin më vdekjeprurës në botë të pandemisë së frymëmarrjes me të paktën 5.476 njerëz të vdekur, shumica e tyre në Lombardi, rajoni i pasur verior dhe kryeqyteti financiar i vendit Milano.

Një dekret qeveritar i nënshkruar të dielën tha që të gjitha bizneset, por “thelbësore” duhet të mbyllen deri më 3 Prill dhe përcaktoi një listë të gjatë të përjashtimeve që konsiderohen jetike për të mbajtur zinxhirin e furnizimit të Italisë.

Degët në Lombardi të tre sindikatave kryesore të përpunuesve të metaleve, FIOM, FIM dhe UILM, thanë se lista “është zgjeruar në mënyrë të tepruar, duke mbuluar zona me rëndësi të dyshimtë” dhe duke lejuar firmat të aplikojnë për përjashtime.

Në një deklaratë të përbashkët, ata deklaruan një ndalesë një-ditore në 25 Mars për punëtorët në të gjitha fabrikat që nuk lidhen drejtpërdrejt me bllokimin e sektorit shëndetësor.

Njoftimi u pasua me shpejtësi nga punëtorët e industrisë kimikë të Lombardisë, të cilët thanë se ata do të qëndrojnë në shtëpi në të njëjtën ditë.

“Dekreti lejon që shumë firma të qëndrojnë të hapura, shumë pa garancitë e duhura dhe normat e sigurisë, duke krijuar kushte që nuk janë pajtuar me ne dhe duke shkaktuar shumë shqetësim midis punëtorëve,” tha Paolo Pirani, kreu kombëtar i punëtorëve të industrisë kimike dhe tekstile Uiltec Union.

Punonjësit e bankave kërcënuan një bllokime mbarëkombëtare, duke thënë se ata ishin të detyruar të punojnë në kushte të pasigurta pa maska, doreza dhe sasi të mjaftueshme të xhelave antiseptik. Disa banka tashmë kanë mbyllur përkohësisht degë për ti dizifektuar ato.

Shumë prej kompanive më të shquara të vendit kanë pezulluar tashmë prodhimin e tyre në Itali, duke përfshirë prodhuesin e syzeve Luxottica, prodhuesit e makinave luksoze Ferrari dhe prodhuesin e gomave Pirelli. Drejtuesit e automjetit italo-amerikan Fiat Chrysler u tha punonjësve të hënën se do të ndalonte prodhimin në të gjitha degët evropiane dhe të Amerikës së Veriut dhe do të ndihmonin në prodhimin e maskave gjatë urgjencës së koronavirusit, tha një përfaqësues i sindikatës.

Kreu i dhomës së punëdhënësve Confindustria paralajmëroi për ndikimin ekonomik të mbylljes së fabrikës.

Duke mbyllur 70% të prodhimit të vendit, Italia do të humbasë 100 miliardë euro (107,63 miliardë dollarë) në muaj, i tha ai Sky Italia në një intervistë televizive.

Përpjekja e fundit e shtetit për të ndaluar përhapjen e virusit, e njoftuar nga Kryeministri Giuseppe Conte të shtunën, forcoi frenimin e lëvizjes duke rritur kontrollet e policisë mbi italianët që përpiqeshin të linin qytetet e tyre për arsye jo thelbësore.

Dy ditë më parë ajo ndaloi çdo ushtrim në natyrë që nuk kryhet vetëm dhe në afërsi të shtëpive të njerëzve.

Rajonet veriore të Italisë, veçanërisht Lombardia, kanë provokuar një masë të madhe të krizës, por ekziston shqetësimi se virusi, i cili kishte infektuar 59.138 njerëz deri të dielën, mund të përhapet në jugun e varfër, ku sistemet shëndetësore janë më pak të pajisura.

Sebastiano Musumeci, presidenti rajonal i Siçilisë, protestoi të hënën se shumë jo-rezidentë po mbërrinin në ishullin jugor me tragete e makina.  “Qeveria kombëtare duhet të ndërhyjë sepse ne Sicilianët nuk jemi të gatshëm të masakrohen si bagëti,” tha ai në Facebook.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.