Pse Rusia, popullsi 144 milion, ka më pak raste coronavirus sesa Luksemburgu?

0

Presidenti rus Vladimir Putin tha që këtë javë vendi i tij arriti të ndalojë përhapjen masive të koronavirusit dhe se situata ishte “nën kontroll”, falë masave të hershme dhe agresive për të mbajtur larg më shumë njerëz nga sëmundja .A e ka Rusia coronavirus nën kontroll? Sipas informacionit të publikuar nga zyrtarët rusë, strategjia e Putinit duket se ka funksionuar. Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit rus është çuditërisht i ulët, pavarësisht se Rusia ndan një kufi të gjatë me Kinën dhe regjistroi rastin e parë në janar. Numrat janë në rritje, por Rusia – një vend me 146 milion njerëz – ka më pak raste të konfirmuara sesa Luksemburgu, me vetëm 253 njerëz të infektuar.Masat e reagimit të hershëm të Rusisë siç është mbyllja e kufirit të saj prej 2600 milje me Kinën që në 30 Janar dhe vendosja e zonave karantinë, mund të kenë kontribuar në vonesën e një shpërthimi të plotë, thonë disa ekspertë.

Presidenti rus Vladimir Putin iu përgjigj kritikave për numrin e rasteve të regjistruara.

Një rekord i fortë në provë

“Drejtori i Përgjithshëm i OBSH tha” test, test, test “,” tha Dr. Melita Vujnovic. Përfaqësuesi i Organizatës Botërore të Shëndetit në Rusi, i tha të enjten CNN. “Epo, Rusia e filloi atë fjalë për fjalë në fund të janarit.”Vujnoviç tha që Rusia gjithashtu mori një seri më të gjerë masash përveç testimit.”Testimi dhe identifikimi i rasteve, gjurmimi i kontakteve, izolimi, këto janë të gjitha masat që OBSH propozon dhe rekomandon, dhe ato ishin në vend gjatë gjithë kohës,” tha ajo. “Dhe distancimi shoqëror është komponenti i dytë që me të vërtetë filloi gjithashtu relativisht herët.”Rospotrebnadzor, vëzhguesi shtetëror i konsumatorit të Rusisë, tha të Shtunën se kishte ekzekutuar më shumë se 156,000 teste koronavirus në total. Për krahasim, sipas shifrave të CDC , Shtetet e Bashkuara morën vetëm ritmin e testimit në fillim të marsit, ndërsa Rusia thotë se ka testuar masivisht që nga fillimi i shkurtit, përfshirë në aeroportet, duke u përqëndruar në udhëtarët nga Irani, Kina, dhe Korea e jugut.Kjo nuk do të thotë se nuk kishte vrima në mbrojtjet e Rusisë. Rusia nuk filloi të testonte ata që vinin nga Italia ose vendet e tjera të prekura keq menjëherë, duke kufizuar kontrollet e saj për ardhjet nga Evropa në matjen e temperaturave dhe vendosjen e karantinave dyjavore. Shumica e rasteve të koronavirusëve të raportuar në Rusi janë sjellë nga Italia, sipas zyrtarëve shëndetësorë .

Mosbesimi midis popullatës

Njerëzit kanë qenë akoma duke mbledhur sistemin e metrosë në Moskë.

Njerëzit kanë qenë akoma duke u grumbullua si zakonisht në sistemin e metrosë në Moskë.Megjithatë, Rusia lufton me një skepticizëm të gjerë publik, nga trashëgimia e së kaluarës së saj Sovjetike. Në mediat sociale, rusët kanë ngritur pyetje që i referohen rekordeve të dobëta të transparencës së vendit të tyre, siç janë mbulimi i katastrofës bërthamore të Çernobilit në 1986 dhe përgjigja e mprehtë e vendit ndaj epidemisë HIV / AIDS në vitet 1980.

Autoritetet kanë lëvizur me shpejtësi për të kundërshtuar atë që ata e shohin si dezinformatë. Në fillim të marsit, Shërbimi Federativ i Sigurisë i Rusisë dhe mbikëqyrësi i internetit u përpoqën për të hequr një post viral i cili pretendonte se numri i vërtetë i rasteve të koronavirusit ishte 20,000 dhe qeveria ruse po e mbulonte atë. Përdoruesit e Facebook dhe Instagram në Rusi atëherë filluan të shohin alarmet e ndërgjegjësimit të koronavirusit që lidhen me faqen zyrtare të Rospotrebnadzor.Raportet e lajmeve për mungesat në pajisjet mbrojtëse kanë nxitur gjithashtu skepticizëm. Dhe disa ekspertë kanë ngritur dyshime për besueshmërinë e sistemit të testimit të Rusisë, i cili varet nga një laborator i vetëm. Një raport nga PCR.News, një media për medikamente dhe profesionistë të kujdesit shëndetësor, theksoi se i vetmi sistem i aprovuar i testimit të koronavirusit, i prodhuar nga Vector në Novosibirsk, ka një ndjeshmëri më të ulët se testet e tjera të viruseve, duke ngritur shqetësime për negativët false.David Berov, pacienti i parë i konfirmuar koronavirus në Moskë, shkroi në Instagram se testi i tij i dytë tregoi një rezultat negativ, ndërsa i pari dhe i treti i testuar pozitiv për koronavirus.”Virusi u konfirmua në provën time të tretë. Ai nuk u pa në gjakun tim, por ishte në pështymën time”, shkruante Berov më 5 mars. “Siç më thanë, ata mezi mund ta shihnin, kështu që ata ishin në dyshim për këtë . “Vektori nuk iu përgjigj një kërkese për koment. Dega ruse e OBSH-së, megjithatë, i tha CNN se mori specifikimet për kutitë e testit Vector dhe laboratori ishte vendosur në listën e institucioneve të aprovuara të përdorura për të konfirmuar koronavirusin.

Akuzat për mbulimin e kundërshtuar nga Kremlin dhe WHO

Putini ka bashkuar një qendër informacioni koronavirus në Moskë, në foto këtu.

Anastasia Vasilyeva, një mjeke e opozitës Ruse, Alexey Navalny dhe drejtuese e sindikatës së Aleancës së Mjekëve, bënë artikuj me një seri video, në të cilat ata pretendonin se autoritetet po mbulojnë numrat e vërtetë të koronavirusit, duke përdorur pneumoni dhe infeksionin akut të frymëmarrjes si një diagnozë.”Ju shikoni ata thanë pacienti i parë koronavirus që vdiq, se shkaku i vdekjes ishte tromboza,” i tha Vasilyeva CNN. “Është e qartë, askush nuk vdes nga vetë koronavirusi; ata vdesin nga komplikimet, kështu që është shumë e lehtë të manipulosh këtë”.

Zyrtarët shëndetësorë në Moskë mohuan akuzën dhe thanë se ata po testonin pacientë me pneumoni për koronavirus. Dr. Vujnovic i OBSH gjithashtu ishte skeptik në lidhje me pretendimin e Vasilyeva.”Nëse do të kishte një ngarkesë të fshehur, të panjohur diku, do të shihej në këto raporte” tha ajo. “Kështu që unë nuk besoj se kjo po ndodh, gjë që nuk thotë se mund të mos shihni një rritje të çështjeve në periudhën tjetër, sepse ne kemi parë këtë në shumë vende”. Vetë Putin adresoi shqetësimet në lidhje me statistikat e mërkurën, duke thënë se qeveria mund të mos ketë pamjen e plotë, por nuk po i mbulon numrat.”Këtu është gjëja: autoritetet mund të mos i posedojnë informacionin e plotë, sepse njerëzit a) ndonjëherë nuk e raportojnë atë, b) ata vetë nuk e dinë që janë të sëmurë, dhe periudha latente është shumë e gjatë,” tha ai në një takim televiziv. “Por gjithçka që lëshohet … nga Ministria e Shëndetësisë është e gjitha informacion objektiv.”Këtë javë numrat janë rritur, në Rusi duke shtuar 30 deri në 50 raste çdo ditë, dhe numërimi ka shumë të ngjarë të vazhdojë trajektoren e saj në rritje pasi Rusia po zgjeron testimin e saj. Sidoqoftë, përfaqësuesi vendor për OBSH thotë se Rusia është akoma duke ecur relativisht mirë, pasi vendi gjurmon rastet me lidhje epidemiologjike në udhëtime ose në transmetimin e familjes. Të Shtunën në mëngjes, Rospotrebnadzor lëshoi ​​një shifër potencialisht më shqetësuese sesa numrin e çështjeve të konfirmuara, 36.540 njerëz janë duke u monitoruar për koronavirus të mundshëm.Ndërkohë, qeveria u përpoq të imponojë masa më gjithëpërfshirëse, anulimin e ngjarjeve publike dhe mbylljen e kufijve të Rusisë ndaj të huajve, me disa përjashtime. Por politika si zakonisht vazhdon nën Putinin: Presidenti ka nënshkruar një dekret që cakton një referendum mbarëkombëtar për ndryshimet kushtetuese që mund ta shohin atë të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2036 në 22 Prill. Autoritetet janë zotuar të monitorojnë zhvillimet e koronavirusit, por deri më tani nuk kanë ndryshuar datën .

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.