Propozimi i Borel për ndërmjetësim në çështjen e Qipros nuk është i pranueshëm

0

Raporti i Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë Josep Borel për ftesën e dy palëve për dialog dhe ndërmjetësimin në gjetjen e një zgjidhje për problemin e Qipros u shtrua gjatë një vizite në Nicosia.

“Ky propozim i vetë BE-së është larg nga serioziteti, pasi BE-ja gjithmonë ka qenë në dijeni të ekzistencës së turqve qipriotë dhe asnjëherë nuk i ka referuar ata në asnjë prej deklaratave të saj, pasi ata kanë të njëjtat të drejta të tyre për burimet natyrore të ishullit”. tha përfaqësuesi turko-qipriot, Hami Aksoy. 

“Demarkacioni i juridiksionit detar në perëndim të ishullit të Qipros do të jetë i mundur vetëm pas zgjidhjes së problemit të Qipros. “Turqia kurrë nuk do të diskutojë me” administratën qipriote greke “e cila ka uzurpuar titullin e Republikës së Qipros dhe nuk përfaqëson qipriotët turq.” 

Hami Aksoy gjithashtu tha në një deklaratë se “nëse dëshirohet një zgjidhje në Mesdheun Lindor, si hap i parë, të dy popujt e ishullit duhet të krijojnë një mekanizëm të përbashkët për bashkëpunim në eksplorimin dhe shfrytëzimin e burimeve të hidrokarbureve, përfshirë shpërndarjen e të ardhurave”. , sa më shpejt të jetë e mundur, bazuar në propozimin e autoriteteve turke qipriote të 13 korrikut 2019 “. 

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.