Prokurori i Stambollit tregon të dyshuarit Sauditë për vrasjen e Khashoggit…

0

Zyra e prokurorit të Stambollit tha që më 25 mars kishte përgatitur një aktakuzë kundër 20 të dyshuarve për vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi , përfshirë ish-nënkryetarin e inteligjencës së përgjithshme të Arabisë Saudite dhe një ish këshilltar mbretëror.

Zyra e prokurorit tha se aktakuza akuzon ish nënkryetarin e inteligjencës së përgjithshme të Arabisë Saudite Ahmed al-Asiri dhe ish këshilltarin e gjykatës mbretërore Saud al-Qahtani se “kishin nxitur vrasje me paramendim me qëllim monstruoz”.

Ai akuzon 18 të tjerë për kryerjen e vrasjes së Khashoggi, një banor amerikan dhe analist për Washington Post, tha zyra e prokurorit në një deklaratë.

Aktakuza u bazua në analizën e regjistrave të telefonit celular të të dyshuarve, të dhënat e hyrjes dhe daljes së tyre në Turqi dhe praninë në konsullatë, deklaratat e dëshmitarëve dhe analizat e telefonit, laptopit dhe iPadit të Khashoggi, thuhet në deklaratë.

Ministria e mediave të Arabisë Saudite nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Në dhjetor një gjykatë saudite dënoi pesë persona me vdekje dhe tre me burg për vrasjen e Khashoggi. Por një prokuror saudit tha që nuk kishte asnjë provë që lidhte Qahtanin me vrasjen dhe gjykata hodhi poshtë akuzat kundër Asiri.

Vrasja e Khashoggi në konsullatën Saudite në Stamboll në Tetor 2018 shkaktoi një trazirë globale, duke prishur imazhin e sundimtarit de fakto të Arabisë Saudite, Princin e Kurorës, Mohamed bin Salman.

Disa qeveri perëndimore, si dhe CIA, thanë se ata besuan se ai kishte urdhëruar vrasjen, një akuzë që zyrtarët sauditë e kanë mohuar.

Riadi ofroi histori të ndryshme, kontradiktore për të shpjeguar zhdukjen e tij para se të pranonte se ai ishte vrarë në ndërtesën diplomatike.     

Trupi i Khashoggi nuk u gjet kurrë.     

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.