Presidenti rus, Putin u shpreh pro dislokimit të forcave paqeruajtëse në lindje të Ukrahinës

0

Presidenti rus, Putin u shpreh pro dislokimit të forcave paqeruajtëse për të siguruar mbrojtjen e vëzhguesve të OSBE-së në lindje të Ukrainës.

“E konsideroj si mjaft të përshtatshme praninë e forcave paqeruajtëse, apo më konkretisht të personave që do të mundësojnë sigurinë e misionit të OSBE-së duke mos e konsideruar aspak të gabuar”, u shpreh Putin gjatë një konference për shtyp.

“Përkundrazi, mendoj se ky mision do të jetë i dobishëm për zgjidhjen e problemit në juglindje të Ukrainës”, theksoi ai.

Putin i kërkoi Ministrisë së Punëve të Jashtme për të paraqitur një rezolutë për këtë çështje në OKB dhe saktësoi se ky kontigjent i forcave duhet të ketë kryesisht si mision “sigurinë” e vëzhguesve të OSBE-së dhe do të dislokohet vetëm në zonat ndarëse mes rebelëve dhe forcave të ushtrisë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.