Presidenca gjermane e BE me pritshmëri të mëdha…

0

“Bashkërisht. Për ta bërë Evropën përsëri të fortë “.

Me këtë parullë, Gjermania do të marrë përsipër presidencën e rradhës të Këshillit të Bashkimit Evropian të Mërkurën e ardhshme (1.7.2020), në mes të një krize pandemike, por me pritje shumë të mëdha.

“Fondi i rimëkëmbjes” evropian, buxheti i ri i BE-së, reforma e ligjit për azilin, politikat vizionare për klimën dhe epokën dixhitale dhe forcimi i pozitës së Evropës në realitetin e ri global janë vetëm disa prej tyre. çështje që do të menaxhohen nga Berlini.

Zonja Merkel ka fituar tashmë titullin e “Kancelarit të Krizave”. Pas krizës globale financiare të vitit 2008, krizës së euros dhe krizës së refugjatëve të 2015, tani është thirrur të provojë se mund të luajë një rol udhëheqës pa u dukur që të imponojë rregulla të rrepta për partnerët e saj. Në mandatin e saj të parë në detyrë në vitin 2007, Kancelarja duhej të përballej të nesërmen e refuzimit të “Kushtetutës” së BE-së. nga Hollanda dhe Franca. Përfundimisht, përmes ndërmjetësimit të tij, u arrit një marrëveshje për Traktatin e Lisbonës. Tani, çështja qendrore do të jetë reagimi i menjëhershëm ndaj pandemisë së koronavirusit, “sfidës më të madhe në historinë e BE”, sipas vetë qeverisë gjermane. “Virusi duhet të ndalet,” tha ajo, ekonomia evropiane për tu rikuperuar dhe kohezioni social në Evropë për tu forcuar. Kjo është arsyeja pse Gjermania po ve bast për veprime të përbashkëta, të koordinuara, solidaritet evropian dhe vlera të përbashkëta “, tha kabineti qeveritar në një prononcim për miratimin në Parlamentin Federal.

Promovimi i marrëveshjes “27” për Kuadrin e ri Financiar Shumëvjeçar (PFP) për periudhën 2021-27 do të jetë një përparësi kryesore për presidencën gjermane, pasi për shkak të pandemisë, Presidenca Kroate, e cila përfundon më 30 qershor, nuk arriti të shënojë. përparim të mjaftueshëm. Për më tepër, Komisioni Evropian ka paraqitur një propozim për një buxhet prej 1.1 miliardë euro, i cili lidhet me krijimin e fondit të rimëkëmbjes. Zonja Merkel jo vetëm që duhet të lehtësojë procesin në mënyrë që masat e reja të mund të zbatohen deri në 1.1.2021, por ajo gjithashtu do të duhet të bindë “katër stjuardët” e Unionit (Austri, Danimarka, Hollanda, Suedia) të largohen nga qëndrimi i tyre i ngurtë dhe pëlqimi ndaj planeve të Brukselit, të cilat kryesisht bazohen në propozimin përkatës gjermano-francez.

Në lidhje të drejtpërdrejtë me “fondin e rimëkëmbjes” është përparësia e përmirësimit të mekanizmave për parandalimin dhe adresimin e kërcënimeve shëndetësore. Angela Merkel ka theksuar vazhdimisht se BE ajo duhet të mësojë nga pandemia dhe të kujdeset për vetë-mjaftueshmërinë e saj në materialin mjekësor, ndërsa investon më shumë në kërkime dhe shkencë. Tregues i synimeve të Berlinit është investimi i fundit i shtetit, me 300 milion euro, në kompaninë CureVac, e cila po punon për një vaksinë kundër Covid-19. Përveç kësaj, qeveria gjermane njoftoi disa javë më parë një program për të siguruar stimuj për riatdhesimin e kompanive farmaceutike nga vendet e treta në Gjermani dhe në Evropë në përgjithësi.

Zgjidhja më e shpejtë e mundshme e prapambetjes financiare të Unionit konsiderohet thelbësore nga gjermanët për një arsye më shumë: në fund të vitit Brexit duhet të përfundojë dhe me të marrëveshja për daljen e Britanisë dhe marrëdhëniet e saj të ardhshme me BE. Brukseli dhe Londra nuk duan që çështja në pritje të zhvendoset në vitin e ri.

Sipas planit të “para-koronavirusit” të presidencës gjermane, reforma e ligjit evropian për azilin duhej të ishte tema qendrore e këtij semestri dhe suksesi kryesor në të cilin synonte Berlini. Ministri i Brendshëm Horst Seehofer ka folur për muaj me radhë për nevojën për një shpërndarje të drejtë të ngarkesave midis Shteteve Anëtare dhe lehtësimin e vendeve të hyrjes si Greqia, Malta, Italia dhe Spanja dhe rëndësinë e ruajtjes më të mirë të kufijve të huaj me Përforcim FRONTEX. Në këtë kontekst, ai propozon që kërkesat paraprake për azil të merren parasysh në kufijtë e jashtëm të Unionit.

Përkundër konsensusit të të gjithë partnerëve për urgjencën e çështjes, sipas gazetës “Die Welt”, Komisioni Evropian më në fund synon të paraqesë propozimet e tij në fund të vitit dhe në vend të tij të nxjerrë një njoftim jo detyrues në fund të gushtit për riatdhesimin në vendet e origjinës, negocimin e “marrëveshjeve të korporatave” me shtetet afrikane dhe ekzaminimin në kohë sa më të shpejtë në kufijtë e jashtëm të BE. nëse dikush ka të drejtë të kërkojë azil. Pas fillimit të debatit politik në gusht, propozimet specifike legjislative për të tre pikat pritet të paraqiten në shtator, shtoi gazeta gjermane, duke pretenduar se ishte zonja Merkel dhe Z. Seehofer ata që “ngadalësuan” procesin e reformës në Dublin.

Zonja Merkel i është referuar vazhdimisht “nevojës urgjente” që Evropa të dalë më e fortë nga kriza aktuale dhe të marrë ato vendime që do t’i sigurojnë asaj një rol të fortë në realitetin global. Në këtë frymë, ajo synon të nxjerrë në pah rëndësinë e promovimit të politikave me qëllim të së ardhmes, me mbrojtjen e klimës dhe kalimin në epokën dixhitale në ballë. Këto dy pika gjithashtu do të kërkohen të forcohen përmes alokimit të fondeve për “fondin e rimëkëmbjes” nga pandemia e koronavirusit.

Në të njëjtin kontekst, Berlini aspiron të japë impuls për çështjet që i konsideron “urgjente” gjatë gjashtë muajve të ardhshëm, siç është organizata e BE-së. në fushën e politikës së jashtme, e cila përfshin marrëdhëniet me Afrikën dhe Kinën, por edhe forcimin e mbrojtjes politike. Forcimi i aftësisë së Evropës për të vepruar jashtë është thelbësore për Gjermaninë, pasi “vetëm në këtë mënyrë Evropa do të jetë në gjendje të mbrojë interesat e saj dhe të marrë përgjegjësinë për botën”, u tha një deklaratë. të presidencës gjermane. E njëjta deklaratë shtoi se programi i saktë nuk do të bëhej publik deri më 30 qershor, “si një shenjë respekti për presidencën aktuale të Kroacisë.”

Për shkak të kufizimeve që lidhen me pandeminë, shumë nga takimet e planifikuara do të mbahen me telekonferencë, dhe Samiti i BE-Kinë tashmë është anuluar, e cila do të zhvillohej në shtator.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.