Pothuajse gjysma e banorëve të planetit nuk kanë ujë për të larë duart e tyre…

0

Ndërsa gjithnjë e më shumë masa drastike po merren në botë për të ndaluar koronavirusin, tre miliardë njerëz nuk kanë as mjetet themelore për të mbrojtur veten e tyre: ujë të rrjedhshëm dhe sapun.

Pas Kinës, fokusi i epidemisë është zhvendosur në Evropë. Por ka një shqetësim në rritje për implikimet e përhapjes së tij në vendet në zhvillim me sistem të brishtë shëndetësor.

Drejtuesit afrikanë dhe aziatikë kanë vendosur kufizime të rrepta të udhëtimit dhe masa karantine në përpjekje për të parandaluar përhapjen e epidemisë.

Por larja sistematike e duarve, një nga pengesat më themelore të infeksionit, e cila përsëritet vazhdimisht nga autoritetet shëndetësore, nuk është e zbatueshme për miliona njerëz, paralajmëron KB.

Problem i madh në Afrikë dhe Azi – 3 miliardë njerëz nuk mund të lajnë duart

Unicef ​​vlerëson se 40% e popullsisë në botë, 3 miliardë njerëz nuk mund të lajnë duart e tyre në shtëpi.

Disa zona kanë mungesë uji të rrjedhshëm, nuk kanë mjete për të blerë sapun dhe nuk janë të vetëdijshëm për rëndësinë e kësaj lëvizje të thjeshtë të higjienës personale për mbrojtjen e tyre, shpjegon Sam Godfrey, menaxher i ujit dhe higjenës së Unicef ​​për Evropën Jugore dhe Afrikën Lindore.

Ndërsa shpërthimet e para kanë ndodhur në të gjithë kontinentin përmes atyre që kanë mjetet për të udhëtuar jashtë vendit, epidemia konsiderohet një sëmundje e të pasurve në Afrikë, por është ajo që do të përfundojë duke prekur edhe më shumë të varfërit.

Banorët e lagjeve të mbingarkuara ose kampeve gjigande të refugjatëve janë në rrezik sepse njerëzit janë tashmë viktima të kequshqyerjes ose probleme të tjera shëndetësore ndërsa vuajnë nga mungesa e ujit të pastër.

Në Afrikën Sub-Sahariane, 63% e banorëve të qytetit (258 milion njerëz) nuk mund të lajnë duart, sipas Unicef. E njëjta gjë është e vërtetë për 22% të popullsisë (153 milion) të Azisë Qendrore dhe Jugore.

“Ne nuk kemi nevojë për atë”

Organizata Botërore e Shëndetit është e shqetësuar për rrugën drejt vendeve më të varfëra të një epidemie që ka sjellë vendet më të pasura në kufijtë e tyre.

Ndërsa spitalet evropiane kërkojnë respiratorë, vendet afrikane po kërkojnë sapun.

Unicef ​​shpërndan sapun për miliona njerëz, por rezervat e kanë bërë të vështirë rimbushjen për vendet që varen nga importet nga Kina.

Disa vende mund të përdorin përvojën e fituar nga beteja kundër Ebola.

Në Republikën Demokratike të Kongos, epidemia e Ebola mësoi njerëzit të mos shtrëngojnë duart. “Ata përshëndesin bërrylën dhe përshëndetja për Ebola është bërë një përshëndetje normale,” thotë Sam Godfrey.

Ekspertët shpresojnë se pandemia do t’i shtyjë qeveritë të rritin mekanizmat e tyre higjienës dhe mesazheve informuese për larjen e duarve.

Por ndërsa hashtag #SanitizerForSlums eksiton Twitter në Kenia, motoja është jo bindëse.

“Ne nuk kemi nevojë për antiseptikë për duar, askush nuk vdiq, sepse ata nuk vepruan. Ne nuk kemi nevojë për to, “thotë një banor i lagjeve të lagjes Matare.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.