Pompeo thotë se SH.B.A. ‘shqetësohen’ për veprimet e Turqisë në Mesdheun Lindor

0

Shtetet e Bashkuara mbeten “thellësisht të shqetësuara” për veprimet e Turqisë në Mesdheun lindor, tha të Shtunën Sekretari i Shtetit Mike Pompeo, duke kërkuar një fund diplomatik të një krize mbi burimet natyrore në det të hapur.

Tensionet në Mesdheun lindor janë rritur për shkak të pretendimeve dhe kundër pretendimeve që vendosin Turqinë kundër Greqisë dhe Qipros në zonat detare që mendohet të jenë të pasura me gaz natyror.

“Vendet në rajon duhet të zgjidhin mosmarrëveshjet, përfshirë sigurinë dhe burimet e energjisë dhe çështjet detare në mënyrë diplomatike dhe paqësore,” tha Pompeo në një udhëtim të shpejtë në Qipro të shtunën në mbrëmje, ku u takua me Presidentin Nicos Anastasiades.

“Tensionet e rritura ushtarake nuk ndihmojnë askënd përveç kundërshtarëve që do të dëshironin të shihnin përçarje në unitetin transatlantik,” tha ai.

Turqia ka dërguar dy anije studimi në zona të ndara në rajon, nën protesta të forta nga Qiproja Greke dhe Greqia, të cilat thonë se Ankaraja po operon në zonat e tyre përkatëse kontinentale.

Turqia thotë se ka një pretendim të ligjshëm mbi zonën. Nuk ka asnjë marrëveshje midis Greqisë dhe Turqisë që përcakton zonat e tyre kontinentale, ndërsa Turqia kundërshton çdo pretendim nga Qipro Greke, me të cilin nuk ka marrëdhënie diplomatike.

“Ne mbetemi thellësisht të shqetësuar nga operacionet e vazhdueshme të Turqisë … Republika e Qipros ka të drejtën të shfrytëzojë burimet e saj natyrore duke përfshirë të drejtën për hidrokarbure të gjetura … në zonën e saj ekskluzive ekonomike,” tha Pompeo.

Ishulli mesdhetar lindor u nda gjat pushtimit turk në 1974 shkaktuar nga një grusht shteti i shkurtër i frymëzuar nga Greqia. Qeveria e saj e njohur ndërkombëtarisht si Greke Qipriote përfaqëson ishullin në Bashkimin Evropian, megjithëse autoriteti i tij përmbahet në mënyrë efektive në pjesën jugore. Qiproja Veriore është një shtet qipriot turk i njohur vetëm nga Ankaraja.

Në fillim të këtij muaji Shtetet e Bashkuara thanë se do të hiqnin një embargo 33-vjeçare mbi “artikujt e mbrojtjes jo vdekjeprurëse” të aplikuar në Qipro nga 1987 dhe do të thellojnë bashkëpunimin e tyre të sigurisë me Nikosinë, duke shkaktuar një përgjigje zemërimi nga Turqia.

Pompeo tha se ai ngriti gjithashtu shqetësime me Anastasiades rreth pastrimit të parave ruse, diçka që Qipro e mohon vazhdimisht, si dhe hyrjet e shpeshta në portin e ishullit nga marina ruse.

“Ne e dimë se të gjitha anijet ushtarake ruse që ndalojnë në portet qipriote nuk po kryejnë misione humanitare në Siri dhe ne i kërkojmë Qipros dhe presidentit të marrin në konsideratë shqetësimet tona,” tha Pompeo.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.