Pompeo do vizitojë Qipron Greke në përpjekje e një zgjidhje paqësore për rritjen e tensioneve mesdhetare

0

Sekretari i shtetit Mike Pompeo tha se ai do të vizitojë Qipron Greke për të kërkuar një zgjidhje paqësore për rritjen e tensioneve mesdhetare.

Pompeo do të zhvillojë bisedime në Qipron Greke në 12 Shtator pas një udhëtimi në Doha ku ai do të ndihmojë fillimin e bisedimeve të shumëpritura midis qeverisë së Afganistanit dhe Talibanëve.

Diplomati i lartë i SHBA tha se udhëtimi i tij në Qipron Greke do të plotësonte telefonatat e bëra nga Presidenti Donald Trump me homologun e tij turk Rexhep Tajip Erdogan dhe Kryeministrin Grek Kyriakos Mitsotakis.

Mosmarrëveshja “duhet të zgjidhet në një mënyrë diplomatike dhe paqësore”, u tha Pompeo gazetarëve në aeroplanin e tij.

“Do të punoj edhe për atë projekt, duke u përpjekur të sigurohem që të kuptoj rreziqet që shoqërohen nga perspektiva e njerëzve të Qipros,” tha ai, sipas AFP.

“Shpresojmë të ketë biseda të sinqerta dhe shpresojmë që forcat ushtarake që janë atje do të tërhiqen në mënyrë që këto biseda të mund të zhvillohen”, shtoi Pompeo.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.