Polonia, vodka ilegale dhe alkool i pastër për të frenuar epideminë…

0

Në Poloni, afro gjysmë milioni litra vodka të paligjshme dhe alkool të pastër i bllokuar do të përdoren si dezinfektues në luftën kundër epidemisë së koronavirusit, njoftoi të premten zyra e prokurorit.

Shërbimet doganore dhe krimi financiar kanë në depot e tyre të paktën 430,000 litra vodka dhe alkool të pastër, pavarësisht nëse janë kapur apo jo. Në vend të shkatërrimit të tyre, mijëra litra tashmë janë përdorur për dezinfektimin e ndërtesave dhe automjeteve.

Në këtë kontekst, qyteti i Olsztyn, në Poloninë veriore, mori 1.000 litra alkool të pastër dhe tre spitale në total 2.500 litra, tha Marta Rosiak, një zëdhënëse e shërbimit doganor të rajonit.

Operacioni do të vazhdojë në ditët në vijim me alkool dhe vodka të paligjshme duke u dërguar në komisariate, roje kufitare dhe shërbime publike.

Distileri ilegale shpesh gjenden në Poloni, kryesisht në verilindje. Atje, prodhohet një vodkë e njohur popullore që është shumë më e lirë se ajo e prodhuar me ligj.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.