Policia qëllon me lotësjellës ndërsa migrantët kërkojnë të largohen nga ishulli grek pas zjarrit

0

Policia greke përdori gaz lotësjellës të shtunën gjatë një proteste nga migrantët e zemëruar të lënë të pastrehë nga flakët në qendrën më të madhe të refugjatëve në Evropë, të cilët kërkuan të largoheshin nga ishulli i Lesbos ndërsa autoritetet filluan ndërtimin e një kampi të ri për ta.


Më shumë se 12,000 njerëz, shumica nga Afrika dhe Afganistani, kanë fjetur në rrugë që kur flakët përfshinë kampin e mbipopulluar Moria në fillim të kësaj jave. Disa banorë kishin COVID-19, duke rritur frikën se shpërthimi mund të përhapet.

Qindra migrantë që brohorisnin “Liri” dhe “Pa Kamp”, u mblodhën ndërsa buldozerët pastronin tokën në përgatitje për të vendosur çadrat e reja.

Disa mbanin shenja të shkruara me dorë që mbanin mesazhe duke përfshirë “Ne nuk duam të shkojmë përsëri në një ferr si Moria” dhe “A mund të na dëgjoni Zonja Merkel?” në një thirrje drejtuar kancelares gjermane.

Policia qëlloi plumba lotësjellës kur disa nga protestuesit u përpoqën të marshonin në rrugën që të çonte në portin e ishullit Mytilene, të cilën policia e kishte bllokuar ndërsa puna në vendbanimin e ri të çadrave vazhdonte.

Zjarri në kamp, ​​i cili mbante katër herë numrin e njerëzve që duhej të kishte, ka kthyer vëmendjen në krizën e migracionit me të cilën përballet Bashkimi Evropian, i cili ka luftuar për të gjetur një përgjigje që shkon përtej rregullimeve të përkohshme.

Autoritetet greke kanë refuzuar çdo transferim masiv jashtë ishullit, i vendosur disa milje larg bregdetit turk, pavarësisht nga armiqësia në rritje nga banorët vendas të zemëruar pas viteve të bartjes së barrës së krizës.

Por zyrtarët thanë se ishin të vendosur të siguronin strehim dhe kanalizime të duhura dhe të parandalonin një katastrofë humanitare.

“Nga sot, azilkërkuesit do të fillojnë të qendrojnë në çadra, në kushte të sigurta,” u tha Ministri i Migracionit Notis Mitarachi gazetarëve në vend.

Nevoja për të vendosur situatën nën kontroll është bërë më urgjente nga fakti që autoritetet kanë humbur gjurmët e 35 banorëve të kampit të cilët kishin rezultuar pozitivë për koronavirus.

Autoritetet shëndetësore kanë premtuar të kryejnë teste të shpejta në hyrje të kampit të ri, me një njësi karantine gati për këdo që rezulton pozitiv.

Kushtet jo-sanitare që po durojnë ish-banorët e Morisë në fushat dhe rrugët e Lesbos kanë shkaktuar një alarm të thellë.

“Kjo është një bombë shëndetësore. Këta njerëz nuk kanë pasur as qasje në ujë gjatë gjithë këtyre ditëve, ata as nuk mund të lajnë duart “, tha Matina Pagoni, presidente e sindikatës së mjekëve të spitalit të Athinës dhe Pireut, për televizionin Skai.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.