Policia gjermane përplaset me protestuesit kurdë që protestonin kundër Erdoganit

0

Policia gjermane u përplas me demonstruesit kurdë që protestuan kundër presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në qytetin perëndimor të Duiseldorfit.

Dhuna shpërtheu kur policia i paralajmëroi protestuesit të rrëzonin flamuj të Abdullah Oçalan, kreu i burgosur i Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) të jashtëligjshëm.

Kur paralajmërimet u injoruan, policia hyri për të hequr flamuj të paligjshëm dhe për të ndaluar marshimin.

Dymbëdhjetë oficerë të policisë u plagosën në përleshjet. Policia u përgjigj me llak piper dhe arrestoi nëntë vetë. Dy protestues u plagosën.

Rreth 6,000 vetë morën pjesë në marshimin përmes qendrës së qytetit, me disa këngë “Down me fashizëm”, “Liria për Ocalan” dhe “Lideri i gjallë Apo”, pseudonimi i përdorur nga mbështetësit e PKK për Ocalan.

PKK, që ka kryer një kryengritje prej më shumë se tre dekadave kundër shtetit turk, konsiderohet një organizatë terroriste nga Turqia dhe BE.
kurde

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.