Policia franceze përdor gaz lotësjellës ndërsa jelekët e verdhë kthehen në Paris

0

Autoritetet franceze vendosën një prani të fortë policie në Paris dhe përdorën gaz lotsjellës të shtunën ndërsa lëvizja “jelek i verdhë” u kthye në kryeqytet pasi u ndërpre nga kriza e koronavirusit.

Disa qindra demonstrues u mblodhën në dy sheshe në Paris për marshime të autorizuara. Një kortezë u nis pa incidente por marshimi tjetër u vonua pasi policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit që u larguan nga rruga e caktuar dhe disa prej të cilëve dogjën koshat e mbeturinave dhe një makinë.

Autoritetet kishin ndaluar protestat në një zonë qendrore përfshirë Champs-Elysees, skena e trazirave në kulmin e lëvizjes së jelekëve të verdhë gati dy vjet më parë kur zemërimi për taksat e karburantit dhe stili i qeverisjes së Presidentit Emmanuel Macron nxori qindra mijëra njerëz në rrugë nëpër Francë.

Policia tha se ata kishin bërë 154 arrestime deri në 1 pasdite me kohën lokale .

Mobilizimi i ripërtërirë i jelekëve të verdhë, vjen ndërsa Franca po lufton me një ringritje në rastet e reja të koronavirusit.

Rastet e përditshme të vendit me COVID-19 vendosën një rekord të lartë të enjten në gati 10,000, ndërsa numri i njerëzve që trajtohen në spital është rritur në mënyrë të vazhdueshme këtë muaj.

Kryeministri francez Jean Castex njoftoi të premten planet për të shpejtuar testimin dhe masat e ashpra në qytete të caktuara, por tha se qeveria donte të shmangte një bllokim mbarëkombëtar si ai gjatë pranverës.

Policia u bëri thirrje demonstruesve të shtunën të respektojnë masat sanitare në Paris, e cila është ndër “zonat e kuqe” të koronavirusit në Francë dhe ku është e detyrueshme të veshësh një maskë fytyre në rrugë kudo në qytet.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.