Policia e Bjellorusisë arreston dhjetra protestues në tubimin anti-qeveritar

0

Policia arrestoi të paktën 46 protestues të shtunën ndërsa mijëra njerëz u mblodhën në kryeqytetin Bjellorusi Minsk duke kërkuar lirimin e një udhëheqësi të burgosur të opozitës, e fundit në një valë protestash masive pas zgjedhjeve të diskutueshme.

Maria Kolesnikova, 38 vjeç, është shfaqur si një figurë kryesore e opozitës pasi të tjerët u burgosën ose u detyruan të largoheshin nga vendi, duke përfshirë Sviatlana Tsikhanouskaya që sfidoi Presidentin Alexander Lukashenko në zgjedhjet presidenciale.

Protestuesit thonë se zgjedhjet e 9 gushtit ishin manipuluar për t’i dhënë Lukashenkos një fitore të vjedhur dhe se Tsikhanouskaya, e cila më pas iku në Lituani, ishte fituesi i vërtetë. Lukashenko, i cili ka qenë në pushtet për 26 vjet, e mohon këtë dhe ka thënë se fuqitë e huaja qëndrojnë prapa protestave.

Të paktën 5,000 protestues, shumë prej tyre gra, u mblodhën në qendër të Minskut të shtunën, duke brohoritur “Shko!” duke iu referuar Lukashenkos dhe “Masha”, një zhargon i zakonshëm për Marinë, në mbështetje të Kolesnikova, tha një dëshmitar i Reuters.

“Sveta është presidenti im, Masha është mbretëresha ime”, lexohej në një nga parullat e ngritura në turmë.

Policia filloi të ndalojë njerëzit menjëherë pasi protestat filluan në 12:00 GMT. Që nga 16:50 GMT, të paktën 46 protestues u mbajtën në stacione policie, kryesisht gra, sipas grupit të të drejtave të njeriut Spring.

Kolesnikova u çua në kufirin ukrainas në fillim të kësaj jave pasi u pa të rrembehej në rrugët e Minskut nga një furgon nga njerëz të maskuar.

Sipas dy aleatëve që ishin me të, ajo parandaloi një përpjekje për ta dëbuar nga Bjellorusia duke shqyer pasaportën e saj në copa të vogla dhe duke e hedhur nga dritarja e makinës. Ajo tani është e arrestuar në Minsk dhe përballet me një burgim të mundshëm të gjatë për akuzat e përpjekjes për të kapur pushtetin në mënyrë të paligjshme.

Tsikhanouskaya, e cila qëndroi kundër Lukashenkos në vend të burrit të saj më të njohur i cili u arrestua para zgjedhjeve, bëri thirrje të shtunën që policia të ndalonte goditjen ndaj opozitës.

“Dhuna që po u bëni grave është e turpshme”, tha ajo në një deklaratë. “Kushdo që kryen një krim kundër protestuesve paqësorë dikur do të përgjigjet.”

Të shtunën, Lukashenko u takua me zyrtarët e tij të zbatimit të ligjit, duke kërkuar një azhurnim me “situatën politike” në Bjellorusi, njoftoi agjensia e lajmet Belta, pa dhënë detaje të tjera.

Ai do të takojë presidentin rus Vladimir Putin të hënën në vendpushimin qeverita rus të Detit të Zi në Soçi për të diskutuar “bashkëpunimin energjetik dhe partneritetin strategjik të dy vendeve”, ka thënë Kremlini.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.