Policia amerikane po teston “Dronet Pandemike” që monitorojnë distancimin social

0

Në bashkëpunim me prodhuesin e droneve Draganfly, departamenti i policisë në Westport, Connecticut po teston “drone pandemike” të dizajnuara për të monitoruar nëse njerëzit i përmbahen rregullave të distancës sociale, siç vërehen fillimisht nga CNET .

Sipas një njoftimi për shtyp , aftësitë e reklamuara të drones janë të gjera. Ato përmbajnë “një sistem të specializuar të sensorit dhe vizionit kompjuterik që mund të shfaqë temperaturën, zemrën dhe frymëmarrjen, si dhe të zbulojë njerëzit që teshtijnë dhe kolliten në turma, dhe kudo që grupe njerëzish mund të punojnë ose të mblidhen”.

Dronët nuk duhet as të afrohen për të identifikuar simptomat.

“Teknologjia mund të zbulojë me saktësi kushtet infektive nga një distancë prej 190 metrash, si dhe të masë distancimin shoqëror për praktikat proaktive të sigurisë publike,” thuhet në njoftim.

Lajmi vjen pasi Kina dhe Spanja ngritën drone të pajisura me altoparlantë për të lajmëruar nga distanca publikisht njerëzit për thyerjen e karantinës.

“Së bashku ne jemi të parët në SH.B.A. që zbatojmë këtë teknologji më të lartë për të analizuar të dhënat në një mënyrë që të jenë shqyrtuar nga kolegët dhe të hulumtohet klinikisht për të shpëtuar jetë,” tha Cameron Chell, CEO i Draganfly në njoftimin për shtyp .

Ideja është që të mblidhen dhe të ruhen të sigurta përgjigjet duke minimizuar kontaktin me publikun.

“Departamenti i Policisë Westport së bashku me reaguesit e parë në të gjithë botën janë duke kërkuar mënyra efektive për të lehtësuar përhapjen e COVID-19 dhe për të mbajtur komunitetet e tyre të sigurt,” tha Shefi i Policisë Westport, në deklaratë.

“Kjo teknologji jo vetëm që rrit sigurinë e oficerëve tanë dhe publikut, por koncepti i përdorimit të droneve mbetet një teknologji e shkallës për të arritur në zonat më të largëta me pak ose aspak fuqi njerëzore të nevojshme”, shtoi ai.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.