Po vjen celulari pa bateri … ?

0

Shkencërarët në SHBA kanë prezantuar për herë të parë prototipin e telefonit celular pa bateri, i cili përdorë një teknologji të re për të cilën shpresohet se shumë shpejt do të implementohet në prodhimet për tregun masiv.

Ky telefon Ă«shtĂ« krijuar nga grupi i hulumtuesve nga universiteti “Washington” nĂ« Siettle dhe punon nĂ« parim tĂ« gjenerimit tĂ« sasive tĂ« vogla tĂ« energjisĂ« nga radio sinjalet, tĂ« njohura si radio frekuenca ose valĂ«t “RF”.

telefoni pa bateri
Prototipi i telefonit celular pa bateri

telefoni pa bateri
Ekipi i hulumtuesve nga Universiteti Washington në Siettle

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.