Po fillon lehtësimi ‘i kujdesshëm’, thotë kryeministri britanik Johnson

0

Bllokimi nga koronavirusi nuk do të përfundojë ende, tha Kryeministri britanik Boris Johnson, duke u bërë thirrje njerëzve të “qëndrojnë vigjilent” ndaj rreziqeve, pasi ai përshkroi planet për të lehtësuar ngadalë masat që kanë mbyllur pjesën më të madhe të ekonomisë britanike për shtatë javë.

Ndërsa udhëzimet e tij ishin për Anglinë, qeveria dëshiron që kombet e tjera të Mbretërisë së Bashkuar të marrin të njëjtën qasje. Por pati mospranime të menjëhershme, me drejtuesit e Uellsit, Skocisë dhe Irlandës Veriore që thoshin se po qëndronin me rregullat ekzistuese të “qëndrimit në shtëpi”.

Në një dalje televizive, Johnson njoftoi një lehtësim të kufizuar të kufizimeve, duke përfshirë lejimin e njerëzve që të dalin jashtë më shpesh dhe duke inkurajuar disa njerëzit të kthehen në punë.

“Kjo nuk është koha thjesht për t’i dhënë fund bllokimit,” tha ai. “Në vend të kësaj ne jemi duke ndërmarrë hapat e parë të kujdesshëm për të modifikuar masat tona.”

Qeveria është përballur me kritika për trajtimin e saj të pandemisë dhe Johnson është i kujdesshëm për të hequr frenat shumë shpejt. Numri i vdekjeve nga koronavirusi në Britanisë është 31.855, i dyti më i lartë në botë, pas Shteteve të Bashkuara.

Me rënien e nivelit të vdekjeve dhe shtrimeve në spital, do të ishte “çmenduri” të lejohej rikthimi i një vale të dytë të infeksioneve, tha ai.

Por vendimi për të zëvendësuar parullën e qeverisë “qëndrim në shtëpi”, të hedhur në publik për javë të tëra, u kritikua nga partitë e opozitës që e quajtën të paqartë mesazhin e ri “të qëndrojmë vigjilent”.

Johnson tha që njerëzit duhet të vazhdojnë të punojnë nga shtëpia nëse munden, por ata që nuk munden, njerëz që punojnë në ndërtim dhe prodhim, duhet të “inkurajohen në mënyrë aktive që të shkojnë në punë”.

Nga e mërkura, njerëzit do të lejohen të bëjnë pa pakufizim ushtrime në natyrë, tha ai, dhe mund të rrinë në diell në parkun e tyre, të udhëtojnë në destinacione të tjera dhe të luajnë sport me anëtarët e familjes së tyre.

Deri më tani, njerëzve u është thënë vetëm të ushtrojnë jashtë shtëpisë vetëm një herë në ditë. Rregullat e distancës sociale ende duhet të respektohen, tha Johnson, duke shtuar se gjobat do të rriten për ata që i shkelin ato.

Johnson tha që ai do të paraqiste detaje të mëtejshme në parlament të hënën, kur do të publikohet një dokument “udhërrëfyes”.

Por drejtuesi i opozitës, Keir Starmer tha se Johnson kishte parashtruar më shumë pyetje sesa ai i ishte përgjigjur dhe tani kishte mundësinë që pjesët e ndryshme të Mbretërisë së Bashkuar të tërhiqeshin në drejtime të ndryshme.

“Ajo që vendi donte sonte ishte qartësia dhe konsensusi, por ne nuk kemi asnjërën prej tyre,” tha ai në një deklaratë.

Ministri i Parë Skocez, Nicola Sturgeon tha se i vetmi modifikim që qeveria po bënte për masat bllokuese ishte ajo që lejon njerëzit të ushtrojnë më shumë në natyrë.

Ekonomia e Britanisë, e pesta më e madhe në botë, është bllokuar nga pandemia dhe masat e bllokimit.

Grupet e biznesit mirëpritën deklaratën e Johnson por thanë që kompanitë do të kishin nevojë për më shumë këshilla se si t’i kthejnë njerëzit të punojnë në mënyrë të sigurt.

Qeveria është përballur me pyetje se pse vendi nuk ishte mbyllur më parë, pse ka ofruar testime masive dhe pse ka pasur mungesa të pajisjeve mbrojtëse për mjekët dhe punëtorët e kujdesit.

Vetë Johnson ishte i sëmurë në mënyrë kritike me COVID-19, muajin e kaluar.

Sunday Times raportoi se këshilltarët shkencorë i kishin thënë qeverisë se vdekjet mund të tejkalojnë 100,000 deri në fund të vitit nëse masat e bllokimit zbuten shumë shpejt. Që nga e diela, Britania kishte raportuar rreth 219,183 infeksione të konfirmuara.

Johnson detajoi një sistem alarmi duke filluar nga niveli ‘jeshil’ 1, deri në nivelin ‘kuq’ të nivelit 5, për të lejuar qeverinë të përcaktojë nivelin e rrezikut në pjesë të ndryshme të Anglisë dhe të adaptojë kufizimet aty ku është e nevojshme. Ai tha se vendi ishte në nivelin 4 dhe mund të fillojë të shkojë në nivelin 3.

Deri më 1 qershor, qeveria mund të jetë në gjendje të fillojë rihapjen me faza të dyqaneve dhe të kthejë nxënësit në shkolla, tha ai, duke shtuar se deri në korrik, mbase dhe më shpejt, mund të ketë një hapje të disa prej industrive të mikpritjes dhe vende të tjera publike nëse ato zbatojnë distancimin shoqëror.

Britania së shpejti gjithashtu do të fillojë të karantinojë njerëzit që vijnë në vend me me rruge ajrore, tha Johnson.

“Përgjatë kësaj periudhe të dy muajve të ardhshëm ne do të jemi të shtyrë nga shpresa apo domosdoshmëria ekonomike. Ne do të drejtohemi nga shkenca, të dhënat dhe shëndeti publik, “tha ai.

“Ne do të monitorojmë përparimin tonë në nivel lokal, rajonal dhe kombëtar dhe nëse ka shpërthime, nëse ka probleme, ne nuk do të hezitojmë t’i vendosim frenimet.”

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.