Plazhet e Rivierës Franceze u hapën sot me rregulla të çuditshme

0

Riviera e Francës sot, u rihap për publikun për herë të parë që nga bllokimi në mes të marsit për shkak të epidemisë së koronavirusit.

Qytetarët që jetojnë në zonat me kontaminim të ulët të Francës, të ashtuquajturat zona të gjelbërta, kanë mundësinë të shkojnë në plazh pasi qeveria filloi gradualisht të lehtësojë kufizimet të hënën. Autoritetet lokale kanë hapur plazhe të zgjedhura në Francën veriore dhe bregdetin e Mesdheut sot.

Sidoqoftë, ekzistojnë rregulla të reja: lejohen aktivitete individuale si noti, peshkimi apo surfimi, pasi vërehen masa për distancimin shoqëror, por nuk lejohet marrja e rrezeve të diellit ose qëndrimi në plazh me orë të tëra.

“Unë jam thjesht i mërzitur. Mund të notonim në mëngjes. Mund të shijonim detin, të cilin nuk e kishim parë pothuajse 2 muaj. Tani, ne ende nuk mund të bëjmë banja dielli dhe të pushojmë. Ne nuk jemi plotësisht të lirë, “tha një francez duke ecur në plazh.

Ministri i Brendshëm Christoph Kastaner shkoi në plazh në Bel Le Rose, në rajonin e Normandisë, për të kontrolluar situatën.

“Virusi është ende duke qarkulluar. Ne duhet të mësojmë të jetojmë me të. Qytetaret mund të shkojnë për peshkim, por jo të qëndrojë në plazh me orë të tëra. Ne të gjithë jemi përgjegjës për luftën kundër COVID-19 “, tha ai.

“Nëse nuk respektohen rregullat, ne do të revokojmë vendimin tonë për të hapur disa plazhe,” paralajmëroi ministri.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.