Pilotët e Air India në rrezik infeksioni gjatë fluturimeve të shpëtimit

0

Transportuesi kombëtar i Indisë Air India është lavdëruar për një numër të madh fluturimesh për të shpëtuar indianët e bllokuar në vendet e prekura nga koronavirusi. Tani, një grup pilotësh kanë pretenduar se siguria e tyre ishte në rrezik, një akuzë që linja ajrore mohon.

Flota e Air India është përdorur prej kohësh nga qeveria për të ndihmuar indianët në krizë. Kjo ka përfshirë gjithçka, nga shpërndarja e materialeve lehtësuese gjatë fatkeqësive natyrore, deri tek riatdhesimet për qytetarët nga vendet e Lindjes së Mesme gjatë Pranverës Arabe 2011.

Por kësaj radhe, ndërsa Covid-19 përhapet nëpër botë, anëtarët e ekuipazhit kanë disa pretendime për mangësi serioze në lidhje me sigurimin e ekuipazhit dhe pasagjerëve gjatë fluturimeve të fundit të shpëtimit.

Në një letër të parë nga BBC, Shoqata Ekzekutive e Pilotëve, një organ që përfaqëson pilotët e moshuar të linjës ajrore, thotë se atyre u janë dhënë pjesë të Pajisjeve Mbrojtëse Personale (PPE) që “lotojnë dhe shpërbëhen lehtësisht “.

Letra, e cila i është dërguar linjës ajrore dhe ministrisë së aviacionit, shton se “proceset e dezinfektimit për avionët janë më të pakta se në praktikat më të mira të industrisë ndërkombëtare”.

Pamja e ekranit celular i aplikacionit Air India
Titulli i imazhit : Air India është linja ajrore më e madhe e Indisë

“Këto papërshtatshmëri përbëjnë shanset e ekspozimit viral dhe ndotjes së pajisjeve dhe madje mund të çojnë në transmetime të komunitetit të Covid-19 brenda anëtarëve të ekuipazhit, pasagjerëve dhe publikut në përgjithësi”, thuhet në letër.

Guild Indian Pilots ‘, i cili përfaqëson gjithashtu pilotët e larguar nga ajri, i ka shkruar ministrisë duke përmendur shqetësime të ngjashme. BBC e ka parë edhe këtë letër.

Një pilot i lartë, i cili nuk dëshiroi të identifikohej, i tha BBC-së se ekuipazhi “nuk dëshiron të punojë në këto kushte për vendin”.

“E tëra që ne po kërkojmë është që të ndiqen procedurat e duhura të sigurisë. Nëse nuk kemi PPE dhe proceset e dezinfektimit të duhur, ne po rrezikojmë sigurinë e të gjithëve në aeroplan, familjen tonë dhe banorët e ndërtesave ku jetojmë, “tha ai.

“Ne po krahasohemi me ushtarët dhe kjo është shumë modeste. Por ju duhet të jepni pajisjet e duhura për ushtarët tuaj”.

Një zëdhënës i Air India pranoi letrat dhe tha: “Air India është krenare për ekuipazhin e saj”.

“Ekuipazhi ynë ka treguar forcë, integritet dhe përkushtim të jashtëzakonshëm. Të gjitha masat e mundshme janë marrë në drejtim të shëndetit dhe sigurisë së tyre. PPE më të mira janë në dispozicion dhe të prokuruara për ekuipazhet tanë,” i tha ai BBC.

‘Shkeljet e karantinës’

Piloti gjithashtu shtoi se në disa raste norma e periudhës 14-ditore të karantinës për secilin që kthehej nga jashtë nuk ishte zbatuar edhe për anëtarët e ekuipazhit.

BBC është në dijeni për të paktën një rast kur një pilot i cili u kthye nga një vend i prekur nga Covid-19 u kërkua të fluturonte përsëri brenda shtatë ditëve.

Zëdhënësi mohoi këto pretendime, duke thënë se “të gjithë ekuipazhi që kishin bërë fluturime ndërkombëtare kanë qenë të karantinuara në shtëpi”.

“Ata janë këshilluar që të izolohen nëse shikojnë ndonjë simptomë dhe të raportojnë menjëherë. Ne po ndjekim të gjitha udhëzimet e karantinës qeveritare,” shtoi ai.

Aeroplan Air India
Titulli i imazhit : Air India do të marrë evropianë të bllokuar nga India në Gjermani

Dy letrat shtojnë se ekuipazhi nuk ka ndonjë politikë specifike të sigurimeve të lidhura me Covid-19 dhe nuk ka ekipe mjekësore që t’i ekzaminojnë ato kur kthehen nga fluturimet ndërkombëtare.

“Ekipet mjekësore në të gjithë Indinë tani po mbulohen nën një skemë qeveritare, megjithëse çuditërisht ekipi i ajrit nuk është në të”, thuhet në letër.

Piloti shtoi se “ne nuk po e krahasojmë veten me personelin mjekësor – ata me të vërtetë janë ushtarët e vijës së përparme”.

“Por ne gjithashtu po rrezikojmë jetën tonë, dhe një sigurim i thjeshtë do të na japë pak qetësi”, tha ai.

Shoqata ka theksuar gjithashtu çështjen e shtesave të papaguara për ekuipazhin.

“Shtesat tona të lidhura me fluturimin, që përbëjnë 70% të emolucioneve tona totale, mbeten të papaguara që nga janari i vitit 2020. Kjo është shumë e padrejtë,” thuhet në letër.

Piloti shtoi se kjo shkoi kundër kërkesës së kryeministrit Narendra Modi për punëdhënësit që të mos i mbanin ose të ulin pagat në këtë kohë krize.

“Do të përsëris përsëri se ne nuk kemi problem t’i shërbejmë kombit, por kemi nevojë që pagesa jonë të mbrohet. Ne duhet të jemi në gjendje të kujdesemi për familjet tona,” tha ai.

Zëdhënësi i linjës ajrore tha se “të gjitha pagat janë paguar dhe përpjekjet po bëhen për të pastruar disa taksa në pritje”, por pilotët thonë se lejimet e mbajtura janë rreth 70% e fitimeve të tyre totale.

Air India është e mbingarkuar me borxhe masive dhe disa përpjekje për ta shitur atë kanë dështuar.

Megjithatë pavarësisht kësaj, linja ajrore është në mes të planifikimit të një operacioni masiv për të evakuuar të huajt në Indi me një kosto të madhe.

Pasagjerët do të mblidhen nga disa qytete të mëdha indiane dhe do të fluturojnë në Frankfurt, por Air India nuk do të sjellë përsëri asnjë qytetar indian që mund të mbetet akoma i mbërthyer në Evropë.

Piloti tha “është e lavdërueshme që Air India po i ndihmon ata që kanë nevojë”, por e pyeti pse indianët nuk mund të ishin në fluturimet e kthimit pasi avionët do të fluturonin në shtëpi bosh.

“Dua të theksoj se ne nuk do të ndalojmë misionet e shpëtimit dhe furnizimit me çdo kusht. Ne thjesht duam të dëgjohemi”, tha një tjetër pilot për BBC-në.

“Përndryshe ndjehet sikur jemi vetëm në këtë betejë kur nevoja është që të gjithë ne të punojmë së bashku dhe të kujdesemi për njëri-tjetrin”.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.