Pezullohen dhe lutjet në kompleksin e xhamisë Al-Aksa të Jeruzalemit…

0

Lutjet muslimane në kompleksin e Xhamisë Al-Aqsa të Jeruzalemit do të ndërpriten duke filluar nga e hëna dhe deri në njoftimin e mëtejshëm në përpjekje për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, thanë zyrtarët fetarë të dielën.

“U vendos që të ndërpritet ardhja e adhuruesve në lutje nëpër të gjitha portat në xhaminë Al-Aksa duke filluar nga e hëna,” thuhet në një deklaratë të lëshuar nga Ministria Jordaneze e çështjeve Islame.

I kontaktuar nga Reuters, drejtori palestinez i xhamisë, Sheik Omar Kisawni, konfirmoi vendimin. Është vendi i tretë më i shenjtë në Islam, pas Mekës dhe Medinës.

Në fillim të këtij muaji klerikët mbyllën dyert e Xhamisë Al-Aksa dhe Kupën ngjitur të Shkëmbit, por lejuan që adhuruesit të mblidheshin jashtë në zonat e hapura të Kompleksit të Qytetit të Vjetër, të njohur për myslimanët si al-Haram al-Sharif (Shenjtëror Fisnik) dhe për hebrenjtë si mali i tempullit.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.