Persona të armatosur në Afganistan sulmojnë kompleksi Sikh…

0

Persona të panjohur dhe vetëvrasës sulmuan një kompleks fetar Sik në kryeqytetin Afganistan të Kabul të mërkurën, duke vrarë 25 njerëz para se forcat e sigurisë të vrisnin të gjithë sulmuesit, tha qeveria.

Sikët kanë qenë shënjestra e sulmit nga militantët islamikë edhe më parë në Azinë e Jugut. Një zëdhënës i Talibanëve, në një mesazh në Twitter, mohoi përgjegjësinë për sulmin.

Disa orë pas fillimit të sulmit në mëngjes, zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme Tariq Arian tha në një mesazh për gazetarët se operacioni nga forcat e sigurisë kishte mbaruar dhe të gjithë sulmuesit ishin vrarë. Ai nuk tha se sa sulmues kishin qenë.

Ministria më vonë tha që 25 njerëz që kishin qenë në kompleksin fetar ishin vrarë, tetë të plagosur dhe 80 të shpëtuar.

Sulmi vjen një ditë pasi Shtetet e Bashkuara thanë se do të shkurtojnë ndihmën për qeverinë me 1 miliard dollarë për zhgënjimet nga liderët politikë feudalë të cilët nuk mund të arrinin një marrëveshje dhe të formonin një ekip për të negociuar me talebanët.

Narender Singh Khalsa, një anëtar i parlamentit që përfaqëson komunitetin e vogël Sikh, tha më herët se kishte raporte se katër njerëz ishin vrarë dhe deri në 200 njerëz ishin bllokuar në tempull në sulmin e mëngjesit.

“Tre sulmues vetëvrasës hynë në në tempull” tha ai, duke iu referuar një zone të shenjtërores në një kompleks tempulli.

“Sulmuesit filluan sulmin e tyre në një kohë kur dharamsala ishte plot me adhurues,” tha ai.

Një zyrtar i misionit në Afganistan tha se përgjigja ndaj sulmit ishte realizuar nga forcat afgane, por ata kishin marrë disa këshilla dhe ndihmë nga NATO.

Komuniteti Sikh në Afganistan numëron më pak se 300 familje.

Në fund të viteve 1980, ishin rreth 500,000 Sikts ishin të shpërndarë në Afganistan, shumë nga familjet që kishin qenë atje për breza, por shumica u larguan pas viteve të luftës civile dhe ardhjes në pushtet të Talibanëve.

Sikët janë midis pakicave fetare që kanë të drejtë për nënshtetësi në Indi sipas një ligji të diskutueshëm të paraqitur nga Partia nacionaliste hindu e Kryeministrit Narendra Modi Bharatiya Janata.

Aktivistët e të drejtave të njeriut dhe vendet përfshirë Shtetet e Bashkuara, India dhe Pakistani dënuan sulmin.

“Ne jemi të tronditur dhe të dekurajuar … autoritetet kanë një përgjegjësi për të mbrojtur pakicat dhe vendet e tyre të adhurimit në Afganistan,” tha Amnesty International Azia e Jugut në Twitter.

Në vitin 2018, një sulm vetëvrasës duke synuar komunitetin Sikh dhe i pretenduar nga grupi militant i Shtetit Islamik vrau më shumë se një duzinë njerëz në qytetin lindor afganistan të Jalalabad.

Shtetet e Bashkuara muajin e kaluar arritën një marrëveshje me Talibanët për tërheqjen e trupave ndërkombëtare të udhëhequra nga SH.B.A. por marrëveshja nuk përfshin militantët e Shtetit Islamik.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.