Përqafoni miqtë tuaj me katër këmbë pa frikë nga koronavirusi…

0

Miliona kafshë shtëpiake, njerëz që jetojnë me kafshët e tyre të preferuara, janë të shqetësuar se koronavirusi i ri do të transmetohet nga miqtë tanë me katër këmbë ose nëse jemi të infektuar, ne do t’ua ngjitim atyre.

Lajmi se një Pomeranian në Kinë ishte infektuar me koronavirus dhe ngordhi shkaktoi një panik të vërtetë. Por është e padrejtë të stresohesh. Për kreun e Qendrës për Sëmundje Infektive Pediatrike në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Pittsburgh, Dr. John Williams, i cili vlerëson se kafsha fatkeqe ndoshta vdiq për shkak të stresit dhe moshës. Ajo është testuar gjithashtu në mënyrë të përsëritur dhe konstatohet të jetë negative në shumicën e testeve. Gjithashtu, Ministria e Bujqësisë në Hong Kong njoftoi të enjten se një qen ujk u karantinua sepse ishte pozitiv. Sidoqoftë, qeni i dytë në familje u gjet se ishte negativ dhe qeni ujk nuk tregoi simptoma. “Nuk ka prova që kafshët shtëpiake janë bartës të COVID-19 ose që virusi mund të sëmurë kafshët”, thuhet në deklaratën e ministrisë.

Dr Dana Barber, drejtuese e Shoqërisë Veterinare të Amerikës së Veriut, shton se një kompani e diagnostikimit veterinar (DEXX Laboratories) ka kryer teste mbi mijëra qen dhe mace pa zbuluar ndonjë kafshë të infektuar. “Unë besoj se rreziku i transmetimit të virusit te kafshët shtëpiake ose nga ne te kafshët shtëpiake është jashtëzakonisht i kufizuar,” tha ai. “Teorikisht, nëse dikush i infektuar me koronavirus fërkon hundën me duar, dhe pastaj përkëdhel qenin dhe pastaj prek gojën ose hundën e tij, atëherë ndoshta virus të bartet ”.

Dr William Schaffner, Profesor i Mjekësisë parandaluese dhe Sëmundjeve Infektive në Universitetin e Shkollës së Mjekësisë Vanderbilt, rekomandon: “Përqafoni kafshët tuaja. Ata luajnë një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm psikologjik për pronarët e tyre, veçanërisht në këtë kohë të izolimit ekstrem shoqëror. Le ta kufizojmë distancimin shoqëror tek njerëzit. Nëse ndjeni nevojën për të përqafuar, përqafoni qenin tuaj, macen tuaj, ose çfarëdo që keni, relaksohuni dhe shijoni kohën që ndani me miqtë tuaj të dashur ”. 

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.