Përgjigja e Ankarasë për Macron: Kërcënimet nuk do të kenë efekt

0

Turqia nuk mund të kërcënohet me sanksione, tha të enjten zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme turke Hami Aksoy, duke iu përgjigjur kështu Presidentit Francez Emmanuel Macron.

“Deklaratat e Presidentit Macron nuk kanë asnjë vlerë për vendin tonë,” tha Aksoi, duke shtuar se kërcënimet “nuk do të kenë efekt”.

Përgjigja e Aksoi erdhi pas kërkesës së Macron për sanksione të BE-së kundër Turqisë për shkeljen e ujërave territoriale Greke dhe Qipriote.

Aksoi gjithashtu akuzoi Francën për humbjen e asnjanësisë dhe mundësinë e saj për të kontribuar në stabilitetin me çdo shpjegim dhe çdo hap të gabuar për zhvillimet në Mesdheun Lindor.

“Franca nuk ka qenë në gjendje të marrë ndonjë rezultat nga politikat e saj dhe nuk do të ketë mundësi të ketë në të ardhmen,” tha ai.

Ajo kërkoi që Franca të ndalonte shikimin e vetes në xham zmadhues dhe të ndjekë politika të matura dhe racionale. Ai i bëri thirrje që të ndalojë mbështetjen e komplotuesve të grushtit të shtetit në Libi, terroristët në Siri dhe ata që veprojnë nën filozofinë “Unë jam pronari i vetëm i këtij vendi” në Mesdheun Lindor.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.