Perëndimi po mobilizohet për të shpëtuar traktatin e Qiejve të Hapur…

0

Vendet perëndimore po mobilizohen për të “shpëtuar” traktatin ndërkombëtar të Qiejve të Hapur, nga i cili Shtetet e Bashkuara kanë ndërmend të tërhiqen .

Presidenti amerikan Donald Trump të enjten njoftoi tërheqjen e vendit të tij, duke akuzuar Rusinë për shkeljen e traktatit, i cili lejon verifikimin ushtarak dhe masa për të kufizuar armatimin e vendeve që e kanë nënshkruar atë. “Nëse ata nuk e respektojnë atë, ne do të tërhiqemi”, tha ai.

Ambasadorët e vendeve anëtare të NATO-s u takuan urgjentisht për këtë çështje të premten pasdite dhe, sipas një burimi diplomatik, “të gjithë aleatët kanë kërkuar që Shtetet e Bashkuara të mbesin palë në marrëveshje”.

Gjermania i kishte kërkuar Uashingtonit dje të “rishqyrtojë qëndrimin e saj” dhe të bashkë-nënshkruajë me nëntë vende të tjera evropiane një deklaratë duke u kujtuar atyre rëndësinë e traktatit. Na vjen keq për njoftimin e Uashingtonit “megjithëse ndajmë shqetësimet me Shtetet e Bashkuara”, teksti, botuar nga Ministria e Jashtme Franceze dhe nënshkruar nga 10 vende (Franca, Gjermania, Belgjika, Spanja, Hollanda, Finlanda, etj.), I referohet këtij artikulli. Italia, Luksemburgu, Republika Çeke, Suedia).

“Traktati i Qiejve të Hapur është një faktor kritik në ndërtimin e besimit që është krijuar gjatë dekadave të fundit për të promovuar transparencën dhe sigurinë në zonën Euro-Atlantike,” thanë ata, duke përsëritur se ata do të vazhdojnë ta bëjnë këtë.

“Ne do të vazhdojmë dialogun me Rusinë, siç është vendosur tashmë midis Aleatëve të NATO-s dhe partnerëve të tjerë evropianë, me qëllimin e zgjidhjes së çështjeve të pazgjidhura, siç janë kufizimet e pakufizuara të fluturimeve mbi Kaliningrad”, vazhdoi teksti, duke i bërë thirrje Moskës. “të heqë këto kufizime.”

Ndër shkeljet e cituara nga Uashingtoni, një zëdhënës i Pentagonit tha se ndalimi i avionëve aleatë që të afroheshin në më pak se 500 kilometra nga portin rus i Kaliningradit (midis Lituanisë dhe 10 kilometra nga Polonia) dhe tejkalimin në kufirin Rusi-Gjeorgji.

Traktati i Qiejve të Hapur, i cili përfshin 35 vende, hyri në fuqi në 2002 për të promovuar “besimin dhe parashikueshmërinë” në operacionet ushtarake të palëve nënshkruese. Kjo ju lejon të kryejnë fluturime të përbashkëta, të paarmatosur dhe të mbikëqyrur në territorin e tyre dhe të bëjë fotografi me lente me rezolucion të paracaktuar. Shtetet nënshkruese mund të kërkojnë gjithashtu pamjet e marra gjatë fluturimeve të palëve të tjera. Secili vend fiton të drejtën e sjelljes dhe detyrimin për të pranuar fluturime përgjimi mbi territorin e tij.

“Sidoqoftë, veçantia e saj qëndron në faktin se gjatë këtyre fluturimeve, përfaqësuesit e vendit vëzhgues dhe vendit nën vëzhgim mund të ulen së bashku në të njëjtin aeroplan”, thanë Alexander Griff dhe Moritz Kut, studiues në institutin e Hulumtimit dhe politikave të paqes në Hamburg në një raport në prillin e kaluar.

“Tërheqja e Shteteve të Bashkuara do të rrezikonte të ardhmen e traktatit. Do të parandalonte që Rusia dhe Bjellorusia të fluturonin mbi tokën Amerikane. Por aleatët evropianë do të humbnin informacionin e rëndësishëm, pasi shumica prej tyre nuk kanë satelitë zbulues. Si rezultat, tërheqja nuk do të prekte vetëm Shtetet e Bashkuara, por edhe aleatët e saj në NATO dhe, në fund të fundit, të gjitha vendet e tjera kontraktuese “, thanë ata.

Këto fluturime bëhen me aeroplanë të paracaktuar. Për shembull, Shtetet e Bashkuara përdor Boeing OC-135 të pajisura me skanera infra të kuqe, një radar dhe kamera. Shteti ku do të bëhet fluturimi do të njoftohet të paktën 72 orë përpara. Plani i fluturimit paraqitet të paktën 24 orë para fluturimit dhe vendi në fjalë ka të drejtë të propozojë ndryshime.

Traktati përcakton gjithashtu aeroportet e ngritjes dhe të uljes që do të përdoren nga aeroplanët, pikat hyrëse dhe dalëse nga secili vend, dhe madje edhe furnizimet e karburantit. Një Komiteti Këshillëdhënës (CCCO) është ngarkuar me mbikëqyrjen e respektimit të traktatit. Komiteti takohet çdo muaj në selinë e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) në Vjenë.

35 nënshkruesit janë Gjermania, Bjellorusia, Belgjika, Bosnje-Hercegovina, Bullgaria, Kanada, Kroacia, Danimarka, Spanja, Estonia, Finlanda, Franca, Gjorgjia, Greqia dhe Hungaria, Islanda, Italia, Letonia, Lituania, Kirgistani, Luksemburgu, Norvegjia, Hollanda, Polonia, Portugalia, Republika Çeke, Rumania, Britania, Rusia, Sllovenia, Sllovakia Suedia, Turqia, Ukraina dhe Shtetet e Bashkuara.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.