Perdet e bardha do fshehin mozaikët dhe muralet të Shën Sofisë

0

Shën Sophia është e gatshme për lutjen e parë myslimane sot, në 86 vjet, tha guvernatori i Stambollit Ali Yerlikaya, ndërsa Ali Erbas, kreu i Drejtorisë për Çështjet Fetare (Diyanet), njoftoi emërimin e tre imamëve për “xhaminë e shën Sofisë”.

Ndërkohë, në faqet e internetit turke publikohen foto nga brenda Shën Sofisë me perdet që do të përdoren për të mbuluar mozaikët dhe muralet gjatë lutjeve.

Mozaikët e Virgjëreshës dhe Gabrielit, përkatësisht 6.5 dhe 7.5 metra, do të mbulohen dhe zbulohen me perde gjat kohes së lutjeve. Ideja origjinale e përdorimit të lazerëve përfundimisht u braktis. 

Kërthiza, pjesa më e shenjtë e tempullit, do të fshihet me një tapet lutjeje. Sidoqoftë, për të parandaluar dëmtimin e mundshëm, do të ketë dy shtresa të tjera nën tapetë. Qilimat që do të përdoren në Shën Sofi do të prodhohen në provincën perëndimore të Manisa, në një nga punëtoritë e hershme në vend. Të prodhuara 100% nga leshi vendas, qilimat e gjelbër kanë simbole të historisë osmane.

Ndërtesa pritet të strehojë 1.000 deri në 1.500 njerëz. Lutja do të thuhet nga Ali Erbas. Megjithë mbipopullimin, masat paraprake kundër koronavirusit do të respektohen, me përdorimin e detyrueshëm të maskave, dezinfektuesve dhe shpërndarjen e maskave individuale të lutjes tek besimtarët.

Në një konferencë për shtyp të dhënë nga guvernatori i provincës së Stambollit u tha se “të gjithë mezi presin të marrin pjesë në lutjet speciale me shumë entuziazëm”.

Duke iu referuar masave sanitare kundër koronavirusit, ai theksoi se do të ketë pesë hapësira të ndryshme të hapura për pelegrinët për të shmangur mbipopullimin.

“Hyrja në vendet e lutjes do të jetë pas kontrolleve të sigurisë në 11 pika kontrolli të ndryshme.”

Disa rrugë dhe linja metro do të qëndrojnë të mbyllura para dhe gjatë lutjes.

Yerlikaya sqaroi se pelegrinët që vijnë në Shën Sofi duhet të vendosin maska ​​dhe të kenë me vete rugicat e lutjes, si një masë paraprake kundër Covid-19.

Përveç Presidentit Tayip Erdogan dhe liderit nacionalist, Devlet Bahceli, ligjvënës dhe anëtarë të AKP në pushtet, si dhe ministra turq, do të marrin pjesë në hapjen zyrtare të Shën Sofisë si xhami. Shumë liderë nga vendet e huaja janë ftuar të marrin pjesë, përfshirë Presidentin e Azerbajxhanit dhe Emirin e Katarit.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.