Pentagoni mohon të ketë plane zhvendosje në Greqi për zëvendësimin e Incirlik

0

Zëdhënësi i Pentagonit , Nënkolonel Thomas Campbell tha për Anadolu Agency se SHBA “nuk ka në plan të shkurtojë praninë në bazën ajrore Incirlik”. Departamenti i Mbrojtjes më 15 shtator mohoi komentet pasi senatori Ron Johnson i tha gazetës Washington Examiner se SH.B.A. po ndërton praninë e saj në një bazë detare në Kretë si një alternativë.

“Shtetet e Bashkuara kanë operuar në Bazën Ajrore Incirlik për dekada me ftesë të qeverisë Turke dhe prania jonë e vazhdueshme atje demonstron marrëdhëniet e vazhdueshme dhe të forta midis Shteteve të Bashkuara dhe Aleatës sonë të NATO-s dhe Turqisë ,” tha Campbell në një info email. 

Johnson, një senator me ndikim republikan që kryeson Komitetin e Sigurisë së Brendshme të Senatit, tha në një intervistë të botuar javën e kaluar se zyrtarët amerikanë po shtojnë përpjekjet për tu larguar nga baza Incirlik midis tensioneve të Uashingtonit dhe Ankarasë që janë përkeqësuar nga një seri çështjesh.

Këto përfshijnë mbështetjen e SHBA për YPG, degët siriane të grupit terrorist PKK, blerja nga Turqia e një sistemi të përparuar të mbrojtjes ajrore ruse dhe vendimi pasues i SH.B.A. për të hequr Turqinë nga programi i përbashkët i avionëve të sulmit F-35.

Johnson i tha Ekzaminuesit se SHBA dëshiron “të ruajë praninë dhe bashkëpunimin të plotë me Turqinë” por tha se tensionet po i shtyjnë zyrtarët që të mendojnë të shpejtojnë një tërheqje nga baza.

Unë nuk mendoj se duam të bëjmë zhvendosje strategjike, por mendoj se, nga një qëndrim mbrojtës, mendoj se duhet të shohim realitetin e situatës,” tha ai. “Ne tashmë po e shikojmë Greqinë si një alternativë.”

Në veçanti, Johnson tha se SHBA po kërkon të forcojë bazën e saj detare në gjirin Souda në ishullin grek të Kretës. 

“Është shumë për të ardhur keq nga rruga që Erdogan po e çon, ose e ka vendosur ta çojë Turqinë,” tha Johnson, duke iu referuar Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan. “Është shumë shqetësuese, dhe është një nga arsyet që ne sigurisht po rritim dhe përmirësojmë bashkëpunimin tonë ushtarak me Greqinë … duke forcuar praninë tonë në Gjirin e Souda, sepse prania jonë, me sinqeritet, në Turqi sigurisht që po kërcënohet.”

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.