PE miraton sistemin e ri të kontrollit kufitar Schengen

0

PE ka miratuar rregulloren në lidhje me sistemin e ri të kontrollit kufitar për regjistrimin dhe ruajtjen e informacioneve në mënyrë elektronike për shtetasit e vendeve të treta që hyjnë dhe dalin nga zona e Shengenit.

Parlamenti Evropian (PE) ka miratuar rregulloren në lidhje me sistemin e ri të kontrollit kufitar për regjistrimin dhe ruajtjen e informacioneve në mënyrë elektronike për shtetasit e vendeve të treta që hyjnë dhe dalin nga zona e Shengenit

Asambleja e Përgjithshme e PE-së e cila u mblodh në Strasburg, pasi diskutoi miratoi projektligjin për reformën e sistemit Shengen, i cili siguron udhëtim të lirë mes disa vendeve anëtare të Bashkimit Evropian (BE). Si rezultat i votimit projektligji u miratua me 477 vota pro dhe 139 kundër. Ndërsa 50 anëtarë kanë votuar abstenim

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.