Pavlopulos nga Stiatistai i dërgon një mesazh Turqisë …

0

Presidenti Grek, Prokopis Pavlopulos nga Stiatistai, i ka dërguar një mesazh Turqisë, gjatë pjesëmarrjes në 105 vjetorin e çlirimit të qytetit nga pushtimi Osman. Pavlopulos duke theksuar karakterin e padukshëm të deklaratave të fundit nga Turqia, se Greqia nuk ka të drejtë të mbroj Dodekanezën.

“Greqia ka të drejtën absolute dhe detyrimin për të mbrojtur ishujt e saj për aq kohë sa ekziston një kërcënim”, tha Pavlopulos, duke theksuar natyrën reale të kërcënimeve të rrezikshme në rajon.

“Është e vetëkuptueshme se ne jemi përballur me pushtimin e  Qipros, më vonë shkelje të vazhdueshme në hapësirën ajrore të Egjeut “. Për më tepër, ai shtoi se Dodekanez nuk është vetëm territor grek por edhe evropian.

Më pas, denoncoi deklaratat e zyrtarëve turq rreth pakicës së pretenduar turke në Greqi. Tha se këto raporte “shkelin drejtpërsëdrejti Traktatin e Lozanës, janë të pakonceptueshme, të papranueshme dhe të refuzuara”.

Ky traktat është shtylla e parë, në të cilën do të ndërtohet kursi evropian i Turqisë, “nuk lë hapësirë ​​për zonat gri, as pyetje, pasi i përcakton saktësisht kufijtë”. “Ne duam kursin evropian të Turqisë, por ende jemi të pakapërcyeshëm, shtoi Pavlopulos.

Një tjetër mesazh ishte për vendet fqinje ballkanike

Pavlopulos tha se “Greqia është forcë e paqes dhe e sigurisë në Ballkan e më gjerë”.

Pavlopulos, gjatë festës, ka bërë një deklaratë edhe për Maqedoninë, tha se duhet të braktisi “rrugën e rrëshqitshme të farkëtarëve dhe falsifikuesëve të historisë, që minojnë orientimin evropian”, të respektojë të Drejtën Ndërkombëtare dhe Evropiane. “Insistimi për përdorimin e emrit ekspozon irredentizëm”.

Më tej Pavlopulos,ka përmendur edhe vendin tonë, duke komentuar raportet midis dy vendeve ka veçuar problemin e pakicës greke duke thënë se është “minoritet”. Pavlopulos tha se, “ne po promovojmë marrëdhëniet e miqësisë dhe fqinjësisë së mirë” shtoi se “ne favorizojmë perspektivën evropiane “.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.