Pas kërkesës së Trumpit, Koreja e Jugut shikon mundësinë e zgjerimit për eksportet e kutive të testimit të virusit…

0

Autoritetet e Koresë së Jugut thanë të mërkurën se po shikonin nëse vendi kishte rezerva të mjaftueshme të kutive të provës koronavirus për të zgjeruar eksportet në Shtetet e Bashkuara pasi Presidenti i SHBA Donald Trump bëri një kërkesë për ndihmë.

Trump e bëri kërkesën në një telefonatë të martën me Presidentin Moon Jae-in i cili tha se Seul do të ofronte sa më shumë mbështetje të jetë e mundur nëse kishte pajisje rezervë, sipas një deklarate nga Shtëpia Blu e Koresë së Jugut.

“Ne aktualisht kemi siguruar vëllim të mjaftueshëm dhe stoqe të kompleteve të provës për përdorim shtëpiak, por më duhet të kontrollojmë më tej disponueshmërinë për përdorimin e eksporteve,” tha Jeong Eun-kyeong, shefi i Qendrave Koreane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. për gazetarët.

Lajmet vijnë ndërsa Shtetet e Bashkuara pësojnë shpërthime të koronavirusit me një rritje të shpejtë në një numër shtetesh dhe mijëra raste të reja në ditë , zhvillime të cilat gjithashtu e shtynë Korenë e Jugut të thotë të mërkurën se do të forcojë kontrollet kufitare për udhëtarët nga Shtetet e Bashkuara.

Jeong tha se Koreja e Jugut ka aftësinë të kryejë sa më shumë 20,000 teste në ditë.

Seegene Inc, e vetmja firmë e listuar në mesin e pesë prodhuesve të aprovuar për të bërë komplete testimi për virusin, tha të mërkurën se tashmë furnizon rreth 70% deri në 80% të kompleteve që përdoren në Itali dhe Shtetet e Bashkuara. Nuk pranoi të specifikojë ato numra.

Jeong gjithashtu tha që Koreja e Jugut ka marrë kërkesa nga rreth 10 vende për pajisje dhe mbështetje tjetër, por nuk pranoi të identifikojë vendet. Qeveria ka thënë se ka eksportuar disa komplete në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe është në bisedime me vendet e tjera.

Moon vizitoi Seegene të mërkurën dhe gjithashtu u takua me shefat e katër prodhuesve të tjerë të kompleteve për testim e për të lavdëruar punën e tyre të vështirë dhe kontributin e tyre për mbajtjen në kontroll të virusit. Aksionet në Seegene u rritën 30% në një rekord të lartë pas lajmit për kërkesën e Trump.

Kërkesa nënvizon shtigjet divergjente që kanë marrë të dy vendet pasi që të dy zbuluan rastet e tyre të parë të koronavirusit në të njëjtën ditë.

Pas një shpërthimi të madh të hershëm, Koreja e Jugut nxori testime të gjera brenda ditësh, duke nxitur menjëherë një program agresiv për të izoluar rastet e konfirmuara dhe për të gjurmuar kontaktet e tyre.

Ajo fitoi lavdërime për ngadalësimin e përhapjes së sëmundjes me relativisht pak ndërprerje. Koreja e Jugut ka 9.137 infeksione të konfirmuara me vetëm 126 vdekje, dhe ka sjellë numrin e infeksioneve të reja nga 100 në ditë tani më pak për 14 raste në ditët në vazhdim.

Në të kundërt, Shtetet e Bashkuara kanë më shumë se 53.500 raste të raportuara dhe më shumë se 700 vdekje dhe po mbyll masivisht një pjesë të vendit.

Koreja e Jugut tha se do të forcojë kontrollet kufitare për udhëtarët nga Shtetet e Bashkuara të premten në përputhje me vendet e tjera që kanë përjetuar shpërthime të mëdha.

“Ne nuk kemi shumë kohë duke pasur parasysh situatën qytetarët tanë që jetojnë në Amerikën e Veriut përfshirë studentë që janë të shqetësuar për një rritje të pacientëve të konfirmuar atje dhe që pritet të kthehen në shtëpi,” i tha Kryeministri Chung Sye-kyun një takim.

Vizitorët nga Evropa, Kina, Italia dhe Irani u kërkohet të regjistrohen në një aplikacion smartphone për të parë nëse kanë simptoma të tilla si ethe. Një karantinë e detyrueshme dy-javore për të gjithë ardhjet afatgjata nga Evropa hyri në fuqi të enjten e kaluar.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.