Pas katër vitesh, Lewis Hamilton arriti të fitojë Grand Prix Austri

0

Pas katër vitesh dhe rezultateve të njëpasnjëshme, Lewis Hamilton arriti të fitojë Grand Prix Austri dhe regjistroi fitoren e tij të parë këtë vit.

Kanë kaluar katër vjet nga fitorja e tij e fundit në Austri. Kanë kaluar katër vjet … gabime dhe rezultate të vazhdueshme të pasuksesshme në Red Bull Ring. Sidoqoftë, Lewis Hamilton arriti të mundë … fantazmat dhe të regjistrojë fitoren e tij të parë në Austri pas vitit 2016, por edhe atë të parë në këtë sezon.Kampioni botëror filloi nga vendi i parë, pasi mori kryesimin e pozicionin në provat e djeshme, dhe nuk e lëshoi kryesimin e renditjes deri në fund të garës.

Max Verstappen me Red Bull Racing … u ngjit në podium pas Valteri Botas, i cili i kaloi atij xhiron e fundit para finales dhe i mori vendin e tij të dytë, megjithatë, duke përfunduar podiumin! Në të njëjtën kohë, Mercedesi mbeti në krye të pozicionit të pilotëve. Albon përfundoi në vendin e katërt, me Norris që bëri një xhiro të fundit të shkëlqyer, përfundoi i pesti nga i teti, duke kapërcyer Ricciardo, Stroll dhe Pereth, në xhiron e fundit.Tragjedia për Ferrari , garë të cilën ata e braktisën në fillim të Grand Prix kur Charles Leclerc u fut në një kthesë të mbyllur dhe pa pasur hapësirë ​​për të parakaluar shokun e tij të skuadrës, Sebastian Vettel, duke e goditur atë dhe bëri qëtë dy largohen që në xhiron e dytë nga gara!

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.