Parlamenti kinez miraton ligjin e diskutueshëm të sigurisë në Hong Kong

0

Parlamenti i Kinës ka aprovuar legjislacionin e sigurisë kombëtare për Hong Kongun, duke i hapur rrugën ndryshimit më radikal në stilin e jetës në ish-koloninë Britanike që nga kthimi i tij në sundimin kinez në 1997.

Cable TV, duke përmendur një burim pa emër, tha se ligji u miratua unanimisht nga Komiteti i Përhershëm Popullor i Kinës.

Pekini futi ligjin në përgjigje të protestave pro-demokracisë që përmbytën qytetin vitin e kaluar.

Ligji ka për qëllim çdo veprimin separatist dhe subversiv, terrorizmin dhe bashkëpunimin me fuqitë e huaja, thanë zyrtarët.

Aktivistët në favor të demokracisë në qytet kanë frikë se ligji do të përdoret për të eleminuar mosmarrëveshjet dhe forcuar kontrollin e Pekinit.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.